Jak wygladała dieta Michaela Phelpsa i jakim cudem jego ciało składało się tylko w 8% z tłuszczu?

dieta Michaela Phelpsa fot. Adobe Stock, vitaliy_melnik
Dieta Michaela Phelpsa to żywienie, jakie stosował najsłynniejszy w historii pływak podczas okresu startowego, np. w czasie Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, gdzie zdobył 8 złotych medali (w sumie zdobył 23 złote medale olimpijskie). Twierdził, że jadał nawet 12 tysięcy kalorii dziennie. Później nieco prostował te informacje. Sposób żywienia Phelpsa nie jest dietą dla każdego.
Ewa Cwil / 14.04.2023 05:04
dieta Michaela Phelpsa fot. Adobe Stock, vitaliy_melnik

Dla kogo jest dieta Michaela Phelpsa? Jak on sam powiedział o sobie, dla kogoś, kto „potrafi tylko jeść, spać i pływać”. To bardzo intensywny i specjalistyczny plan żywieniowy, który został opracowany specjalnie dla niego, aby pomóc mu w osiąganiu najlepszych wyników sportowych. I chodzi tu raczej o gigantyczną dawkę energii niż jadanie wyłącznie zdrowych produktów.

Spis treści:

  1. Jadłospis diety Michaela Phelpsa
  2. Dieta Michaela Phelpsa – komentarz

Jadłospis diety Michaela Phelpsa

Obecnie mówi się o tym, że dieta Phelpsa dostarczała ok. 10 tys. kalorii. Wszystko po to, aby mógł realizować treningi pływackie – nawet 5-6 godzin dziennie. Dlatego jego jadłospis to dieta dla intensywnie trenujących i tylko dla nich.

Phelps zdradził dziennikarzom telewizji NBC swoje olimpijskie menu. Oto ono:

  • Śniadanie: trzy kanapki z serem i smażonym jajkiem, sałatą, pomidorem, smażoną cebulą, majonezem. Do dwie filiżanki kawy, omlet z pięciu jaj, miska owsianki, trzy francuskie tosty z cukrem pudrem, trzy naleśniki z czekoladowymi wiórkami.
  • Obiad: pół kilograma makaronu, dwie duże kanapki z białego pieczywa z szynką, serem i majonezem, napój energetyczny.
  • Kolacja: pół kilo makaronu carbonara, duża pizza, napój energetyczny.

Dieta Michaela Phelpsa – jadłospis

fot. Dieta Michaela Phelpsa – jadłospis/ Adobe Stock, Palakorn Jaiman

Dieta Michaela Phelpsa – komentarz

Michael Phelps ma 193 cm wzrostu i ważył w czasie kariery ok. 88 kg. Mimo zjadania olbrzymiej liczby kalorii, która pozwoliłaby najeść się 5 przeciętnym osobom, poziom tkanki tłuszczowej u Phelpsa utrzymywał się na bardzo niskim poziomie – 8%. To najlepiej pokazuje, że dla sylwetki najważniejszy jest bilans kaloryczny. Można jeść gigantyczne ilości jedzenia i być szczupłym, jeśli te wszystkie kalorie będzie się spalać na bieżąco. Tak działo się w przypadku diety Michaela Phelpsa, która dla większości ludzi będzie dietą prowadzącą w błyskawicznym tempie do otyłości.

Czytaj także:
Jak odżywiać młodego sportowca?
Spalanie kalorii a rodzaj sportu
Jaki sport na odchudzanie? 5 propozycji

Redakcja poleca

REKLAMA