Czym są składniki antyodżywcze?

Składniki antyodżywcze, takie jak np. kwas fitynowy, szczawiowy czy tioglikozydy, utrudniają wykorzystanie składników odżywczych zawartych w pożywieniu i mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie. Gdzie się znajdują i jak je rozłożyć, by nam nie szkodziły?
/ 03.03.2014 12:22

fot. Fotolia

Czym są składniki antyodżywcze?

W żywności mogą naturalnie występować tzw. składniki antyodżywcze, które nie pełnią w organizmie żadnych istotnych funkcji, natomiast utrudniają wykorzystanie składników odżywczych zawartych w pożywieniu i mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie.

Do substancji antyodżywczych należą:

  • związki utrudniające wykorzystanie składników mineralnych, które tworzą z nimi trudnorozpuszczalne kompleksy (kwas fitynowy, kwas szczawiowy);
  • związki, które zaburzają przemiany składników mineralnych w organizmie, czyli tioglikozydy.

Antyodżywcze działanie mają też związki hamujące aktywność enzymów uczestniczących w trawieniu białka (inhibitory trypsyny i chymotrypsyny).

Czym jest kwas fitynowy i gdzie się znajduje?

Kwas fitynowy jest związkiem naturalnie występującym w świecie roślinnym i zwierzęcym. Stanowi główną formę magazynowania fosforu w roślinach.

Kwas fitynowy występuje w znacznych ilościach w ziarniakach zbóż (pszenica, jęczmień, owies, ryż, żyto, gryka). Kwas można także znaleźć w wytworzonych ze zbóż przetworach oraz nasionach roślin strączkowych.

Jak rozłożyć kwas fitynowy?

W celu ograniczenia niekorzystnego, antyodżywczego działania kwasu fitynowego, należy go poddać hydrolizie do niższych fosforanów mioinozytolu. Proces rozkładu kwasu fitynowego może odbywać się w czasie kiełkowania i namaczania ziaren, a także w trakcie ich fermentacji z udziałem bakterii kwasu mlekowego oraz podczas obróbki termicznej.

Podczas kiełkowania ziarniaków zbóż zmniejsza się zawartość kwasu fitynowego. Wykazano, że stosując konwencjonalną i mikrofalową obróbkę termiczną fasoli, grochu i soczewicy można zmniejszyć zawartość kwasu fitynowego o około 30%.

Gdzie znajduje się kwas szczawiowy?

Kwas szczawiowy jest związkiem organicznym występującym naturalnie w wielu roślinach.

Do produktów zawierających największe ilości tego kwasu należą: rabarbar, szczaw, szpinak i botwina. Obfitym źródłem tego związku jest także herbata, kakao, czekolada i kawa.

Kwas szczawiowy jest zaliczany do substancji antyodżywczych, gdyż może łączyć się z wapniem – występującym w produktach oraz zawartym w organizmie – w nierozpuszczalne i nieprzyswajalne kompleksy szczawianu wapnia.

Zobacz też: Jak wyrobić w sobie dobre nawyki żywieniowe?

Gdzie znajdziemy tioglikozydy?

Tioglikozydy są organicznymi związkami chemicznymi, zbudowanymi z części cukrowej i glikonowej, w których grupa organiczna połączona jest z monosacharydem przez atom siarki. O antyodżywczym działaniu tych związków decydują powstające z nich tiocyjanki (siarkocyjanki).

Tioglikozydy występują w roślinach krzyżowych: w kapuście białej, włoskiej, pekińskiej, czerwonej, brukselce, kalafiorze, kalarepie, jarmużu, brokułach, pietruszce, kiełkach rzodkiewki. Również inne warzywa (sałata, szpinak, seler, cebula, pomidory) zawierają tioglikozydy, jednak w niewielkich ilościach.

Rozkład tioglikozydów zachodzi w czasie rozgryzania i żucia warzyw w jamie ustnej, a także podczas ich rozdrabniania (krojenie, siekanie, ucieranie).

Inhibitory enzymów trawiących białka

Do antyodżywczych substancji należą również związki utrudniające wykorzystanie białek. Są to głównie inhibitory trypsyny i chymotrypsyny.  

Związki te występują w nasionach roślin strączkowych (suchej fasoli, grochu, soi, bobie, soczewicy).

Substancje te hamują aktywność enzymów rozkładających białka i uniemożliwiają prawidłowe strawienie i wykorzystanie zawartych w produktach białek.

Jak  ograniczać antyodżywcze właściwości inhibitorów trypsyny i chymotrypsyny?   

Usuwaniu inhibitorów może sprzyjać wstępne moczenie nasion strączkowych w wodzie. Celem moczenia jest więc nie tylko spęcznienie nasion i skrócenie czasu obróbki cieplnej.

Poleca się moczenie nasion na gorąco, czyli zalanie wrzątkiem i pozostawienie do uzyskania temperatury pokojowej. Nasiona fasoli i grochu można gotować w wodzie, w której były moczone, zaś nasiona soi w nowej porcji wody, gdyż woda z ich moczenia ma posmak goryczki.

Wysoka temperatura stosowana podczas obróbki kulinarnej żywności powoduje całkowite lub częściowe unieczynnienie substancji antyodżywczych zawartych w nasionach strączkowych. Substancje te mają charakter białkowy i ulegają denaturacji pod wpływem temperatury.

Zobacz też: Jakie dodatki do żywności są najbardziej niezdrowe?

Autor: dr inż. Dorota Czerwińska, Katedra Żywienia Człowieka, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa.

Redakcja poleca

REKLAMA