Czym są suplementy?
Suplementy nie są lekami, dlatego można je zakupić w aptekach, sklepach i punktach ze zdrową żywnością bez recepty. Nie są to jedynie witaminy i składniki mineralne. Suplementami są m.in. środki wspomagające odchudzanie, poprawiające wygląd czy zwiększające odporność i koncentrację. Ich głównym zadaniem jest uzupełnianie niedoborów codziennej diety oraz poprawa kondycji ciała i umysłu.
Przeczytaj: Wszystko o suplementach diety
Brać czy nie?
Warunkiem prawidłowej pracy organizmu jest zbilansowana i pełnowartościowa dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, budulcowych, a także witamin i minerałów. Trudność w skomponowaniu takiej diety spowodowana jest tym, że większość świeżych warzyw i owoców jest dostępna w naszym kraju sezonowo. Dodatkowo podczas obróbki termicznej dochodzi do dużych strat witamin i składników mineralnych. Co więcej, stale obniżający się poziom wartościowych pierwiastków w środowisku powoduje, że produkty roślinne stają się ubogie w mikro- i makroelementy. Pomocne okazują się suplementy, które uznawane są za produkty spożywcze, uzupełniające podstawową dietę o składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. - W skład suplementów wchodzą najczęściej witaminy i minerały, a także ekstrakty roślinne, będące źródłem różnych związków wpływających na funkcjonowanie organizmu np. aminokwasy, enzymy czy bioflawonoidy – mówi Zofia Urbańczyk, dietety. O wprowadzeniu suplementów do sprzedaży decyduje w Polsce Główny Inspektor Sanitarny.
Zobacz też: Czy suplementy są nam potrzebne?
Skonsultuj się ze specjalistą
Pomimo że suplementy dostępne są w powszechnej sprzedaży, nie powinny być stosowane w nadmiarze bez konsultacji ze specjalistą. - Ze względu na różnorodny skład i właściwości muszą być odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb organizmu z uwzględnieniem przebytych chorób i zażywanych leków. Zaleca się, aby spożywać je dopiero po wnikliwym wywiadzie przeprowadzonym przez eksperta – dodaje dietetyk. Warto także wybierać suplementy naturalne, których składniki otrzymywane są z warzyw i owoców. Syntetyczne witaminy i minerały ciężko wchłaniają się w układzie pokarmowym, przez co skutecznie nie uzupełniają ich poziomu w organizmie.
Źródło: materiały PR/ ak