Czy warto przyjmować suplementy?

Suszenie warzyw pozwoli nam dłużej cieszyć się ich smakiem. fot. Fotolia
Pod wpływem reklamy czy rad znajomych coraz częściej sięgamy po suplementy diety. Pamiętajmy jednak, że ich działanie nie jest obojętne dla naszego organizmu i decyzję o rozpoczęciu suplementacji powinien podjąć specjalista. Czy warto stosować suplementy?
/ 03.08.2011 10:49
Suszenie warzyw pozwoli nam dłużej cieszyć się ich smakiem. fot. Fotolia

Czym są suplementy?

Suplementy nie są lekami, dlatego można je zakupić w aptekach, sklepach i punktach ze zdrową żywnością bez recepty. Nie są to jedynie witaminy i składniki mineralne.  Suplementami są m.in. środki wspomagające odchudzanie, poprawiające wygląd czy zwiększające odporność i koncentrację. Ich głównym zadaniem jest uzupełnianie niedoborów codziennej diety oraz poprawa kondycji ciała i umysłu.

Przeczytaj: Wszystko o suplementach diety

Brać czy nie?

Warunkiem prawidłowej pracy organizmu jest zbilansowana i pełnowartościowa dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, budulcowych, a także witamin i minerałów. Trudność w skomponowaniu takiej diety spowodowana jest tym, że większość świeżych warzyw i owoców jest dostępna w naszym kraju sezonowo. Dodatkowo podczas obróbki termicznej dochodzi do dużych strat witamin i składników mineralnych. Co więcej,  stale obniżający się poziom wartościowych pierwiastków w środowisku powoduje, że produkty roślinne stają się ubogie w mikro- i makroelementy. Pomocne okazują się suplementy, które uznawane są za produkty spożywcze, uzupełniające podstawową dietę o składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. - W skład suplementów wchodzą najczęściej witaminy i minerały, a także ekstrakty roślinne, będące źródłem różnych związków wpływających na funkcjonowanie organizmu np. aminokwasy, enzymy czy bioflawonoidy – mówi Zofia Urbańczyk, dietety. O wprowadzeniu suplementów do sprzedaży decyduje w Polsce Główny Inspektor Sanitarny.

Zobacz też: Czy suplementy są nam potrzebne?

Skonsultuj się ze specjalistą

Pomimo że suplementy dostępne są w powszechnej sprzedaży, nie powinny być stosowane w nadmiarze bez konsultacji ze specjalistą. - Ze względu na różnorodny skład i właściwości muszą być odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb organizmu z uwzględnieniem przebytych chorób i zażywanych leków. Zaleca się, aby spożywać je dopiero po wnikliwym wywiadzie przeprowadzonym przez  eksperta – dodaje dietetyk. Warto także wybierać suplementy naturalne, których składniki otrzymywane są z warzyw i owoców. Syntetyczne witaminy i minerały ciężko wchłaniają się w układzie pokarmowym, przez co skutecznie nie uzupełniają ich poziomu w organizmie.

Źródło: materiały PR/ ak

Redakcja poleca

REKLAMA