Spożycie ryb nigdy nie było bardzo popularne w Polsce. Jadano je zwykle z okazji wielkich świąt. Niestety niewiele się od tego czasu zmieniło...
Przeciętny Polak zjada około 6-7 kg ryb rocznie, dla porównania roczne spożycie ryb w krajach europejskich dochodzi do 20 kg na rok na osobę.
Tuszka ryb jest zasobem pełnowartościowego białka (zawiera cały szereg aminokwasów egzogennych, czyli niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a których organizm sam nie jest w stanie ich sobie wytworzyć), dobrze przyswajalnego tłuszczu (w tym obecności wielonienasyconych kwasów tłuszczowych), witamin, głównie: A i D i składników mineralnych, m.in.: fosforu, selenu, magnezu, wapnia, jodu (głównie gdy ryba jedzona jest ze szkieletem).
Znaczącymi źródłami (spośród wszystkich ryb) dobrze przyswajalnych witamin A i D są głównie:
- śledzie
- sardynki
- węgorz
- łosoś
- makrela
Ryby są ciągle w Polsce niedocenianym i rzadko spożywanym produktem, kiedy powinny pojawiać się na naszym stole przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Są one źródłem białka o wysokiej wartości odżywczej. Dodatkową zaletą białka ryb jest fakt posiadania niewielkiej ilości tkanki łącznej, co dodatkowo podwyższa jego strawność i przyswajalność w organizmie (znajduje się ona w zakresie 93-97%).
Nie tylko białko jest dobrze przyswajanym składnikiem pochodzącym z ryb, do tej grupy zaliczyć można też tłuszcz (przyswajalność około 97%). Ze względu na zawartość tłuszczu ryby zostały podzielone na dwie grupy: chude i tłuste.
Jedz ryby morskie
Ryby morskie i słodkowodne różnią się między sobą proporcją i zawartością poszczególnych składników odżywczych. Ryby morskie mimo dość dużej ilości tłuszczu posiadają znacznie większe ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (z rodziny omega-3). Tłuszcze te odgrywają znaczącą rolę w profilaktyce miażdżycy oraz niedokrwiennej choroby serca. Dowiedziono też, że przyczyniają się do obniżania poziomu trójglicerydów we krwi. Najwięcej kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 zawierają:
- łosoś
- makrela
- śledź
- halibut
- dorsz
- tuńczyk
Około 200 g mięsa ryby pokrywa zapotrzebowanie na większość składników pokarmowych. Z tego powodu nie powinniśmy unikać spożywania ryb i przynajmniej 2-3 razy w tygodniu mięso innych zwierząt zastępować porcją mięsa ryb.
Włączając do diety ryby warto zwracać uwagę na sposób ich obróbki kulinarnej. Zalecany sposób przygotowania to przede wszystkim: pieczenie w piekarniku (bez dodatku tłuszczu) i gotowanie na parze. Ryby są produktem, który bardzo szybko pod wpływem wysokiej temperatury mięknie i nadaje się do spożycia, dlatego ich przygotowanie nie zajmuje zbyt wiele czasu.
Część z nas rezygnuje ze spożycia ryb ze względu na ich specyficzny zapach, zróżnicowany smak w zależności od gatunku itp. Jeśli trudno Tobie przemóc się do jedzenia np.: karpia, spróbuj innych gatunków, których jeszcze nie jadłaś, a na pewno odnajdziesz ulubiony smak, a dzięki temu będziesz zjadała je chętniej. Zachęcam do "połowów" (dosłownie i w przenośni) i oby każdy znalazł coś dla siebie.
Artykuł pochodzi z serwisu Vitalia.pl