Pytanie za 100 punktów: czy imbir podnosi ciśnienie? Sprawdź, jak wpływa na ciśnienie krwi

Czy imbir podnosi ciśnienie fot. Adobe Stock, Davizro Photography
Na pytanie, „czy imbir podnosi ciśnienie”, jest jedna, prosta odpowiedź: nie. Imbir ma działanie obniżające ciśnienie krwi. Z tego względu nie należy łączyć przyjmowania leków na nadciśnienie z imbirem, gdyż może nastąpić zbyt duże obniżenie ciśnienia tętniczego. Ale to nie jedyne leki, z którymi imbir może wchodzić reakcję.
Ewa Cwil / 15.09.2023 05:08
Czy imbir podnosi ciśnienie fot. Adobe Stock, Davizro Photography

Jedną z właściwości imbiru jest jego wpływ na ciśnienie krwi. Przyjmowany w postaci przyprawy w pokarmie lub parafarmaceutyków z apteki, nie podnosi ciśnienia krwi. Działa dokładnie odwrotnie – może je obniżać.

Imbir jest powszechnie spożywany w żywności i jako aromat w napojach. Jako lek imbir jest dostępny w wielu postaciach, w tym w postaci herbat, syropów, kapsułek i płynnych ekstraktów. W badaniach naukowych imbir był najczęściej stosowany doustnie przez osoby dorosłe w dawkach 0,5-6 gramów dziennie przez okres do 12 tygodni. Właśnie z ich analizy wynikają pewne obserwacje i ostrzeżenia związane ze stosowaniem tej przyprawy.

Spis treści:

  1. Czy imbir podnosi ciśnienie?
  2. Kto nie może używać imbiru

Czy imbir podnosi ciśnienie tętnicze?

Czy herbata z imbirem podnosi ciśnienie? Nie. Herbata z imbirem, ani imbir w żadnym innym napoju czy potrawie, a także przyjmowany w postaci farmaceutyków, nie podnosi ciśnienia tętniczego.

Czy woda z imbirem obniża ciśnienie krwi?

To zapewne zależy od ilości imbiru w wodzie. Analiza badań naukowych wykazała, że dawka ok. 3 g imbiru dziennie może obniżać ciśnienie krwi:

  • skurczowe – średnio o 6,36 mmHg,
  • rozkurczowe – średnio o 2,12 mmHg.

Większych dawek nie badano, mniejsze mogą mieć słabsze działanie.

Mechanizm działania imbiru na ciśnienie krwi najprawdopodobniej jest dwojakie. Po pierwsze przyprawa ta ma działanie odwadniające, a po drugie najprawdopodobniej moduluje działanie kanałów wapniowych, czyli działa podobnie jak leki na nadciśnienie.

Jak imbir wpływa na ciśnienie krwifot. Jak imbir wpływa na ciśnienie krwi/ Adobe Stock, Brent Hofacker

Czy imbir ponosi tętno?

Nie, imbir nie podnosi tętna, ale przyjmowanie imbiru u niektórych osób lub gdy dawki są duże, może sprawić, że objawi się szkodliwość imbiru, mogąca wywoływać nieregularną pracę serca (palpitację serca). Najczęściej dzieje się tak, gdy ktoś przyjmuje jednocześnie leki na nadciśnienie oraz imbir. Wtedy może dojść do znacznego spadku ciśnienia krwi, czemu może towarzyszyć nieregularna praca serca.

Kto nie może używać imbiru?

Ostrożność w stosowaniu imbiru zaleca się w przypadku przyjmowania niektórych leków:

  • działających przeciwzakrzepowo (np. aspiryna, warfaryna, nifedypina, marcumar, fenoprokumon) – imbir nasila ich działanie, co może skutkować znacznym pogorszeniem krzepliwości krwi, powstawaniem siniaków i zwiększeniem ryzyka krwawień,
  • obniżających ciśnienie krwi (np. losartan, blokery kanałów wapniowych) – imbir zwiększa wchłanianie leku, co powoduje nasilenie jego działania,
  • leków przeciwcukrzycowych – imbir może obniżać poziom cukru we krwi, więc działa podobnie do niektórych leków przeciwcukrzycowych, a ich działanie może się skumulować, powodując hipoglikemię,
  • cyklosporyn – imbir może zwiększać wchłanianie leku i nasilać jego skutki uboczne,
  • metronidazolu – imbir może zwiększać wchłanianie leku i nasilać jego działanie oraz skutki uboczne.

Z imbirem powinny także uważać osoby chorując na serce, gdyż jego stosowanie może nasilać objawy choroby. Jednym ze skutków ubocznych stosowania imbiru może być palpitacja serca.

Źródła:
1. webmd.com
2. Does ginger supplementation lower blood pressure? A systematic review and meta-analysis of clinical trials/ pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

 

Czytaj także:
Imbir stosuje się ze skórką czy bez niej?
Jak działa imbir na odchudzanie?
Zasady prawidłowego przechowywania imbiru w domu

Redakcja poleca

REKLAMA