Co wpływa na nawyki żywieniowe?

Co wpływa na nawyki żywieniowe?

Powinno się jadać małe porcje dań, częściej i o określonych porach, a rodzina powinna być głównym czynnikiem, który kształtuje właściwe nawyki żywieniowe. Jednak nie zawsze tak jest. Rodzina, ale także i szkoła, mogą być źródłem nieprawidłowych zwyczajów żywieniowych.
/ 30.06.2011 10:40
Co wpływa na nawyki żywieniowe?

Co kształtuje nawyki żywieniowe dzieci?

Już w wieku szkolnym, człowiek często decyduje o własnym żywieniu. Nieprawidłowe nawyki nie kształtuje wyłącznie szkoła, lecz najczęściej ogromny wpływ mają rodzinne przyzwyczajenia. Jako grupa, wzajemnie na siebie oddziałująca, społeczeństwo uczy nawyków, które różnią się znacząco zarówno od siebie, jak i nawyków rodzinnych.

Zobacz też: (Nie)zdrowe mleko?

Inne czynniki

Wśród czynników kształtujących nieprawidłowe nawyki żywieniowe są także:

  • Pragnienie niezależności w wieku dojrzewania, młodzieńczym, szkolnym. Prowadzi to często do aktów przeciwstawiania się rodzinnemu wzorcowi żywienia, łamanie zakazów: na przykład spożywania słodyczy.
  • Potrzeba akceptacji ze strony rówieśników. Nawyki żywieniowe rówieśników najczęściej determinują dokonywane wybory żywieniowe; przebywanie z innymi ma większe znaczenie niż czas spożywania posiłków rodzinnych; rzadsze spożywanie posiłków głównych, częste przekąski.
  • Zwiększenie mobilności prowadzi do częstego jedzenia w restauracjach typu fast-food.
  • Plan szkolny i plan pracy utrudniają przygotowywanie posiłków i regularne ich spożywanie. W niekorzystnym planie zajęć poza domem znaczące jest znalezienie nawet krótkiego czasu wolnego, przerwy, aby zorganizować posiłek.

Zobacz też: Jedzenie dla malucha - domowe czy kupne?

Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.