Zamiast cytryny – pigwa
Najczęściej wybieranym przez nas napojem jest gorąca czarna herbata z dodatkiem cukru i plasterkiem cytryny. Cytryna nadaje herbacie pięknego aromatu a cukier dodaje nam energii. W podobny sposób możemy zaparzyć dodając, zamiast cytryny plasterek świeżej lub suszonej pigwy. Można również dodać sok z pigwy lub konfitury z tego owocu, które nadadzą herbacie niezapomniany smak.
Smaki orientu
Prawdziwie rozgrzewającym napojem jest herbata z imbirem lub dodatkiem innych orientalnych przypraw, takich jak goździk, kardamon lub cynamon. Poza właściwościami rozgrzewającymi imbir ceniony jako produkt poprawiający krążenie krwi. Dodatkowo połączenie tych przypraw z plasterkiem pomarańczy lub grejpfruta nada herbacie niepowtarzalny smak i aromat.
Przeczytaj: Zielona herbata - właściwości prozdrowotne
Owoce na przeziębienie
Warto też sięgać po różnego rodzaju herbaty i napary owocowe zawierające w swym składzie: owoce dzikiej róży, płatki róży, jabłka, czarny bez, hibiskus, aronię, jagody, tarninę, żurawinę, truskawki, porzeczki, maliny oraz jarzębinę. Poza delikatnym i owocowym aromatem, jaki dają nam napary, wzbogacają one nasz codzienny jadłospis w witaminy oraz składniki mineralne. Starajmy się jednak wybierać takie susze, które nie są pakowane w saszetki z dołączonym sznureczkiem i etykietą, ale w foliową torebkę. Folia zabezpiecza susze przed utratą witamin i aromatu.
Do napojów rozgrzewających zalecanych szczególnie w okresie zimy i zwiększonego ryzyka przeziębień dołączyć należy naturalne soki oraz kompoty z malin, czarnej porzeczki oraz owoców dzikiej róży, charakteryzujących się szczególnie dużą zawartością witaminy C i antyoksydantów wspomagających walkę z wolnymi rodnikami atakującymi nasz organizm.
Czy alkohol rozgrzewa?
Napoje rozgrzewające mogą zawierać w składzie dodatek alkoholu, na przykład herbata z rumem, koniakiem, małą ilością czerwonego wina lub wódki. Należy pamiętać, że takie napoje dają tylko pozorne uczucie rozgrzania i jest ono krótkotrwałe. Po krótkim czasie organizm zaczyna się samoczynnie wychładzać.
Przeczytaj: Dlaczego nie powinniśmy łączyć leków z kawą, herbatą i sokami?
Rozgrzewająca słodycz kakao
Świetnym napojem na pochmurne lub mroźne dni jest gorąca czekolada, która rozgrzewa, a dzięki obecności jednego z aminokwasów - tryptofanu, podnosi poziom hormonu szczęścia, czyli serotoniny, poprawiając nam humor nawet przy niesprzyjającej aurze za oknem.
Autor: Aleksandra Kubacka