Orkisz ma wiele wartościowych składników odżywczych, jest lekkostrawny oraz ma przyjemny smak. Przygotowuje się z niego mąkę orkiszową, a z niej m.in. chleb orkiszowy, który powinien stanowić podstawę zdrowej diety. Ze względu na dużą zawartość błonnika powinien znaleźć się w jadłospisie osób, które walczą z nadmiarem kilogramów. Dowiedz się, dlaczego jest lepszy niż biały chleb. Podajemy również sprawdzony i prosty przepis na chleb orkiszowy.
Spis treści:
Przepis na domowy chleb orkiszowy
Chleb orkiszowy można kupić w małych piekarniach i sklepach ze zdrową żywnością, jednak można go również upiec samemu. Oto sprawdzony, łatwy i szybki przepis, który uda się każdemu.
Potrzebne składniki (na 1 bochenek):
- 400 g mąki orkiszowej,
- 1 łyżeczka soli,
- 7 g świeżych drożdży,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- 1 łyżeczka miodu,
- 300 ml ciepłej wody,
- nasiona słonecznika, pestki dyni, siemię lniane lub inne ziarenka do posypania (opcjonalnie),
- masło (do wysmarowania keksówki).
Sposób przygotowania:
- Przygotuj rozczyn ze świeżych drożdży.
- Następnie wymieszają mąkę orkiszową z solą, a w środku zrób dołek. Dodaj rozczyn, oliwę, wodę i miód. Dobrze wyrób ciasto rękami, możesz również użyć miksera.
- W międzyczasie wysmaruj wnętrze keksówki masłem, a następnie obsyp mąką.
- Wypełnij ją do połowy ciastem, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce, aby wyrosło. Po około 1-1,5 godziny powinno podwoić swoją objętość.
- Piecz w piekarniku rozgrzanym to temperatury 200 stopni Celsjusza przez około 50 minut, aż chleb się zarumieni.
- Po upieczeniu wyjmij chleb z formy i pozostaw na kratce do wystudzenia.
Chleb orkiszowy - wartości odżywcze
Chleb orkiszowy zawiera szereg cennych wartości odżywczych, które mają korzystny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Wśród nich są m.in.:
- białko,
- błonnik,
- witaminy A, z grupy B, D i E,
- cynk,
- miedź,
- selen,
- żelazo,
- wapń,
- fitosterole,
- tryptofan (aminokwas).
Kaloryczność chleba orkiszowego - 100 g to 244 kcal. Uwaga! Orkisz należy do tej samej grupy, co pszenica. Chleb orkiszowy zawiera gluten, zatem nie jest wskazany dla osób cierpiących na celiakię lub nietolerancję glutenu.
Chleb orkiszowy - właściwości
Chleb orkiszowy jest zalecanym osobom odchudzającym się. Dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego (około 5 g w 100 g) po zjedzeniu dłużej utrzymuje się uczucie sytości, co pozwala uniknąć chęci ciągłego podjadania. Ponadto usprawni proces trawienia, dzięki poprawie perystaltyki jelit.
Chleb orkiszowy powinien jest zalecany w przypadku:
- Chorób układu krążenia oraz w ich profilaktyce. Chleb orkiszowy jest zalecany przy miażdżycy, ponieważ korzystnie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi (zobacz: Jak przeciwdziałać miażdżycy - 10 najlepszych porad).
- Diabetyków, ponieważ reguluje poziom cukru we krwi.
- Rekonwalescentów, osób potrzebujących wzmocnienia i regeneracji, z osłabianą odpornością organizmu oraz odczuwających spadek energii.
- Osób, które się odchudzają, prowadzą aktywny tryb życia, ćwiczących (białko odbudowuje mięśnie) oraz dbają o zdrową dietę.
Więcej o orkiszu:
Orkisz - co to jest? Właściwości i wartość odżywcza orkiszu
Odkryj zalety orkiszu