Wątroba nie lubi:
- tłustego jedzenia,
- niezdrowej żywności,
- nadmiaru alkoholu,
- przyjmowania zbyt wielu leków naraz,
- zanieczyszczonej wody.
Osoba cierpiąca z powodu chorób wątroby często odczuwa: okresowe zaburzenia trawienia, brak łaknienia, uczucie pełności, wzdęcia, pragnienie. Wszystkie te objawy należy uwzględnić przy układaniu jadłospisu dla chorego.
Cel diety, a więc dostarczenie wszystkich składników pokarmowych ma zapewnić utrzymanie równowagi przemian metabolicznych. W przewlekłych chorobach wątroby stosuje się dietę łatwostrawną, wysokobiałkową i o dużej zawartości witamin.
Zobacz także: Usuwanie szkodliwych związków z organizmu
Rady, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wątroby:
1. Jedz regularnie
Jedzenie mniejszych porcji, ale częściej pozwoli na uniknięcie obciążenia wątroby. A dokładne gryzienie każdego kęsa przyczyni się do szybszego trawienia i lepszego wykorzystania wszystkich składników pokarmowych.
2. Unikaj tłustych potraw
Nadmiar tłuszczu w posiłku sprawia, że wątroba musi produkować zwiększoną ilość żółci. Unikaj tłuszczy zwierzęcych (boczku, smalcu, słoniny), a mięsa czerwone zastąp białym.
Zobacz także: Cholesterol
3. Zapewnij swojemu organizmowi odpowiednią dawkę białka
Białko przyczynia się do odbudowy hepatocytów (komórek wątroby). Najbardziej wskazanymi produktami, które dostarczają pełnowartościowego białka są: chude mięsa, ryby, chude mleko i twaróg, białka jaj.
4. Pamiętaj o owocach i warzywach każdego dnia
Na przykład:
- śliwki mają właściwości wspomagające usuwania cholesterolu z organizmu oraz pobudzają wydzielanie żółci do jelit,
- winogrona przyśpieszają proces wydalania toksycznych produktów przemiany materii,
- kiwi, grejpfruty i pomarańcze regenerują i usprawniają czynności wątroby.
5. Unikaj alkoholu
Nadmiar alkoholu w diecie wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie wątroby, prowadząc do jej trwałego uszkodzenia. Nie należy pić również mocnej kawy, napoi gazowanych sztucznie barwionych i aromatyzowanych.
6. Zrezygnuj z żywności wysoko przetworzonej
Produkty bogate w środki konserwujące, sztuczne barwniki i aromaty, nie są sprzymierzeńcami wątroby. Wybieraj produkty świeże i pełnowartościowe, bez konserwantów. Jeśli ciężko jest Tobie zrezygnować z żywności „z paczki” wybieraj tą z najkrótszą listą użytych środków.
Ważna jest również technika przygotowywania potraw, zrezygnuj ze smażenia na korzyść pieczenia w folii lub duszenia bez tłuszczu. Unikaj ostrych przypraw, produktów wzdymających i ciężkostrawnych.
Przykłady obiadów przyjaznych wątrobie:
- Sola z puree marchewkowym:
- sola filet 1 duży (200g)
- ryż biały ½ woreczka (50g)
- marchew 2 małe szt. (60g)
- masło 1 łyżeczka (5g)
- sok z cytryny, sól
Sposób wykonania:
Ryż ugotować. Rybę przełożyć do folii aluminiowej, posolić, polać sokiem z cytryny i folię zamknąć. Ugotować rybę na parze przez 20 min. Dodać marchew i gotować przez kolejne 15-20 min, tak by marchew była miękka. Z marchwi zrobić puree, mieszając z masłem. Spożyć z ugotowanym ryżem.
- Wołowina duszona z jabłkami:
- wołowina polędwica 150g
- jabłko 2 szt. (300g)
- ziemniaki 3 średniej wielkości (180g)
- sól, kminek
Sposób wykonania:
Polędwicę umyć natrzeć solą i kminkiem, pokroić w kostkę, zrumienić na patelni bez tłuszczu. Przełożyć do garnka, podlać wodą, dusić pod przykryciem do miękkości. Pod koniec dodać obrane, pokrojone w plastry jabłka. Dusić razem. Podawać z ugotowanymi ziemniakami puree.
- Kurczak gotowany w sosie pietruszkowym:
- kurczak pierś 150g
- jogurt naturalny 2 łyżki (30g)
- pietruszka 1 łyżka (10g)
- masło 1 łyżeczka (5g)
- ryż biały ½ woreczka (50g)
- sok z cytryny, sól
Sposób wykonania:
Ryż ugotować. Kurczaka natrzeć solą, polać sokiem z cytryny, wysmarować jogurtem z posiekaną natką pietruszki, zawinąć w folię aluminiową. Ugotować na parze. Spożyć z ugotowanym ryżem.