Skakanie na skakance to nie tylko świetna zabawa, ale również dobre ćwiczenie kardio. Jeśli nie masz czasu pójść na siłownię albo pogoda za oknem nie sprzyja uprawianiu sportu, skakanka może poprawić ci nastrój i kondycję. Już po paru tygodniach zauważysz efekty skakania: sprężystość i lekkość ciała oraz poprawę wyglądu sylwetki.
Wybór skakanki
Skakanka, to sprzęt, który można za niewielkie pieniądze kupić w większości sklepów sportowych. Warto wybrać najprostszą, bez zbędnych gadżetów i tę najlżejszą, wykonaną ze sztucznego tworzywa.
Sznurkowe czy skórzane są dość ciężkie, przez co zmniejszają intensywność treningu. Jeśli potrzebujesz dodatkowej motywacji, możesz pokusić się o skakankę z wmontowanym licznikiem spalania kalorii.
Jak dobrać długość skakanki?
Aby sprawdzić, czy skakanka jest odpowiedniej długości, najlepiej stanąć na jej środku obiema stopami. Jeśli końce uchwytów sięgają naszych pach, to znaczy, że jest ona odpowiedniej długości. Wprawiona w ruch będzie delikatnie muskać podłoże, a nie ciągnąć się po powierzchni.
Równie ważnym elementem skakanki są jej uchwyty. Powinniśmy wybierać miękkie, dopasowane do dłoni oraz wykonane z pianki, ponieważ nie wyślizgną się ze spoconej ręki.
Nawierzchnia do ćwiczeń
Powierzchnia, na której zamierzasz ćwiczyć, powinna amortyzować podskoki. Najlepiej sprawdza się podłoga – drewniana bądź syntetyczna (akryl, kauczuk, tartan).
Jeśli nie masz takiego wyboru i pozostaje ci jedynie beton, warto wtedy zakupić matę gimnastyczną i na niej wykonywać ćwiczenia. Dobrze też zainwestować w dobre sportowe obuwie, które zamortyzuje podskoki i będzie podporą dla stopy.
Przeciwwskazania
Nie wszyscy mogą skakać na skakance. Jest kilka bardzo ważnych czynników, które eliminują z naszego życia podskoki. Są to m.in.:
- znaczna nadwaga (BMI >28),
- dolegliwości związane ze stawami,
- problemy z układem krążenia,
- osteoporoza (słabe i kruche kości),
- zaburzenia równowagi.
Trening na skakance
Podczas wykonywania skoków na skakance bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej postawy. Wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch, ugięte łokcie trzymane blisko tułowia, a dłonie odchylone na bok to klucz do sukcesu!
Skakankę obracamy za pomocą nadgarstków, a podskoki wykonujemy na niewielką wysokość, lekko uginając kolana, unikając opadania na całe stopy.
Dowiedz się więcej o treningu ze skakanką – jak ćwiczyć na skakance.
W ciągu godziny intensywnych zajęć ze skakanką możemy spalić nawet do 600 kcal. Warto sięgnąć po skakankę! To świetna zabawa, która jak widać przynosi też wiele korzyści figurze i zdrowiu.
Zobacz też, jak przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej:Nie możesz schudnąć? Oto 12 rad, jak podkręcić metabolizm!Chcesz schudnąć? Poznaj prosty sposób! Zobacz, jakie owoce odchudzają!Poznaj 8 skutecznych rad, jak pobudzić spalanie tłuszczu!