Fot. Fotolia
Czym są zarodki pszenne?
Zarodki pszenne otrzymuje się z dolnej części ziarna pszenicy. W procesie oczyszczania ziarna do produkcji białej mąki zarodki wraz z otrębami są odrzucane, co powoduje, że biała mąka jest pozbawiona najwartościowszych składników.
Na szczęście coraz częściej w sklepach można kupić niezwykle bogate w witaminy i minerały zarodki pszenne.
Zarodki pszenne w diecie strukturalnej
Ten niezwykle cenny produkt diety strukturalnej można bez przesady nazwać naturalnym koncentratem multiwitaminowym, który dodatkowo zapewnia duże dawki związków mineralnych. Zarodki pszenne zawierają w takiej samej ilości co oczyszczona mąka od kilku do kilkudziesięciu razy więcej witamin i minerałów.
Zobacz także: Tabela kalorii – pieczywo i produkty zbożowe
Zarodki pszenne – zawartość witamin
W 100g mąki oczyszczonej i w 100g zarodków pszennych
- Witamina E (mg) - 0,3 (mąka), 24,7(zarodki)
- Witamina B1 (mg) - 0,06, 2,00
- Witamina B2 (mg) - 0,03, 0,72
- Witamina B6 (mg) - 0,7, 4,5
- Niacyna (mg) - 0,18, 4,00
- Kwas foliowy (mg) - 10,0, 520,00
- Potas (mg) - 108, 837
- Wapń (mg) - 15, 69
- Magnez (mg) - 10, 250
- Żelazo (mg) - 1,3, 8,0
- Cynk - 1050, 12000
- Miedź - 170, 950
- Mangan - 538, 11420
- Selen - 19, 110
Zarodki pszenne – zawartość składników odżywczych
Zarodki pszenne zawierają w 100 g 312 kcal, 26,6g białka, 9,2g tłuszczu i 48,1g węglowodanów, z czego 17,8 to węglowodany nieprzyswajalne, czyli błonnik. Niezwykle bogatą zawartość witamin i minerałów w zarodkach przedstawia zamieszczona wyżej tabelka.
Zobacz także: Eliksir odchudzający
Zarodki pszenne – właściwości lecznicze
- witamina B1 chroni przed zapaleniami stawów i depresją oraz przed rozwojem katarakty
- witamina B6 przywraca równowagę hormonalną, chroni przed infekcjami i hamuje wzrost komórek nowotworowych
- biotyna pomaga utrzymywać stały poziom cukru we krwi
- cholina obniża poziom cholesterolu oraz jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego
- witamina E zwana witaminą młodości jest silnym przeciwutleniaczem i zapobiega m.in. chorobom serca, zapaleniom stawów, cukrzycy, nowotworom zmniejsza dolegliwości związane z menopauzą, łagodzi dolegliwości dermatologiczne oraz zwiększa odporność na wirusy.
Zarodki pszenne – wpływ na odchudzanie
Zarodki pszenne są produktem niezwykle korzystnym dla osób odchudzających się, ponieważ zapobiegają niedoborom naturalnych witamin i minerałów, co jest niestety częste w dietach niskokalorycznych, a niejednokrotnie stanowi przyczynę problemów z przemianą materii i skłonności do tycia.
Konsekwencją niedoborów niezbędnych składników pokarmowych w niewłaściwej diecie odchudzającej jest efekt jo-jo oraz napady „wilczego głodu”, którego powodem jest konieczność uzupełnienia nie tyle kalorii, co niezbędnych składników odżywczych, bez których organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Zarodki pszenne najskuteczniej chronią przed atakami niepohamowanego głodu.
Dodanie do koktajli nawet niewielkich ilości zarodków pszennych uchroni nas przed niedoborami ważnych składników, dostarczając jednocześnie niewiele kalorii. Idealne połączenie ważnych witamin i minerałów powoduje, że mogą one zostać w pełni wykorzystane przez organizm. Na przykład witamina B6, aby mogła zostać w pełni wykorzystana przez organizm, potrzebuje magnezu, witamina E najlepiej działa w obecności selenu, manganu i witamin z grupy B.
Zobacz także: Lista pokarmów zalecanych w diecie strukturalnej