Sztuki walki dla kobiet - czym się kierować w wyborze?

Jakie sporty walki są najczęściej wybierane przez kobiety? Czym różni się aikido od jujitsu? Dlaczego kobiety decydują się na trenowanie sztuk walki? Czy sporty walki są niebezpieczne?
/ 27.08.2012 19:38
karate, walka, sport/  fot. Fotolia fot. Fotolia

Jaki sport wybrać?

Zanim zapiszemy się na zajęcia z wybranej sztuki walki, powinnyśmy zastanowić się, co chcemy osiągnąć. Głównym powodem, dla którego kobiety zaczynają uprawiać sporty walki, są względy bezpieczeństwa. Zamiast kilku podstawowych chwytów na zajęciach z samoobrony, kobiety często wybierają regularne treningi aikido lub jujitsu. Opierają się one głównie na rozwijaniu umiejętności obronnych i wykorzystywaniu siły przeciwnika. Dzięki tym ćwiczeniom, kobiety czują się znacznie bezpieczniej, gdyż wiedzą, że będą potrafiły obronić się nawet przed znacznie silniejszym napastnikiem.

„Boks tajski jest lepszy od Chodakowskiej”. Dziewczyny się biją... I to jak się biją!

Dla kobiet, którym nie wystarcza rozwijanie umiejętności obronnych, doskonałym sportem będzie krav maga. Pod tą egzotycznie brzmiącą nazwą kryje się, opracowany w Izraelu, system walki wręcz. Opiera się on przede wszystkim na ciosach w okolice oczu, gardła, krocza oraz nóg, czyli na takich, które mają szybko obezwładnić przeciwnika. W dzisiejszych niebezpiecznych czasach kobiety coraz chętniej wybierają krav magę, ponieważ chcą czuć się bezpieczniej.

Dla kobiet, które wolą sporty wyzwalające więcej adrenaliny, odpowiedni będzie boks lub kickboxing.

Dlaczego warto trenować sztuki walki?

Kobiety trenują sztuki walki z wielu powodów. Niektóre są już znudzone ćwiczeniami jogi, pilatesem czy aerobikiem, inne chcą spróbować czegoś nowego, jeszcze innym potrzeba odrobiny adrenaliny i zdrowej, sportowej rywalizacji. Bez względu na powody, z jakich decydujemy się na uprawianie sportów walki, treningi mają bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Nie musimy też martwić się tym, że jeżeli zrezygnujemy z fitnessu, to przytyjemy, gdyż na przykład treningi jujitsu doskonale zastąpią zajęcia z aerobiku. Kobiety często nie są świadome tego, że podczas walki poruszamy wszystkie grupy mięśni i doskonale rzeźbimy całą sylwetkę. A do tego poznajemy różne chwyty i potrafimy obronić się przed przeciwnikiem.

Dowiedz się: Pole dance - kobiecy sport?

Sztuki walki a nasza psychika

Trenowanie wybranej sztuki walki rozwija nie tylko naszą sprawność fizyczną, lecz także pozytywnie wpływa na równowagę psychiczną. Zyskujemy pewność siebie, jesteśmy bardziej opanowane, łatwiej przychodzi nam skoncentrowanie się na wykonywanej czynności, ale przede wszystkim ćwiczymy nasz upór i determinację. Kobiety, które trenują sztuki walki rzadziej się poddają i częściej osiągają wyznaczone cele.

Czy sztuki walki są niebezpieczne?

Jeżeli to nasz pierwszy kontakt ze sztukami walki, postarajmy się wybrać najmniej brutalną dyscyplinę. Nie zaczynajmy od razu od boksu, gdyż po kilku bolesnych ciosach możemy się łatwo zniechęcić. Sprawdźmy też szkołę walki na którą się decydujemy. Powinna mieć wyrobioną renomę i posiadać wykwalifikowaną kadrę trenerów i instruktorów. Jeżeli zaczynamy od początku, zapiszmy się do grupy podstawowej.

Trenując sporty walki nie powinnyśmy martwić się o siniaki czy podbite oczy - w przypadku brutalnych dyscyplin dostajemy specjalne ochraniacze na głowę, ręce czy piersi. Oczywiście trenując sztuki walki narażamy się na kontuzje, jednak nie są one częste. Biegając, jeżdżąc na rowerze, a nawet trenując jogę również możemy naciągnąć mięsień czy nabić sobie siniaka.

Polecamy: Siniak, czyli krwiak – jak zmniejszyć ból?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/30.09.2018 14:05
Według mnie trenowanie sztuk walki to przydatna umiejętność. Trenuję MUAY THAI w Akademii Walki w Wawie, od 2 lat i czasem chodzę tam też na fitness!! Super sprawa :) Fajne odstresowanie po ciężkim tygodniu!