Strój sportowy a strój kolarski

Strój sportowy a strój kolarski
Ubiór kolarza to także strój sportowy, jednak ze względu na stawiane przed nim wymagania oraz specyficzne warunki użytkowania, jest mocno wyspecjalizowany i przez to w znacznym stopniu różni się od tradycyjnej odzieży sportowej (dresy i trampki).
/ 30.05.2010 19:46
Strój sportowy a strój kolarski

Kolarskie ciuchy muszą łączyć w sobie różne, często przeciwstawne cechy. Głównym zadaniem ubrania jest zapewnienie komfortu termicznego oraz wygody w użytkowaniu.

Z tego powodu garderoba rowerowa produkowana jest z lekkich, elastycznych, „oddychających” materiałów, które dzięki swojej strukturze sprawnie odprowadzają pot (konfekcja letnia, jesienna i zimowa) i jednocześnie zapewniają ochronę przed zimnem, wiatrem i deszczem (kolekcje jesienne i zimowe).

Rozbieżne właściwości można połączyć dzięki wysokiemu zaawansowaniu technicznemu używanych do produkcji materiałów (to zasługa wielkich koncernów chemicznych takich jak: DuPont czy Gore, które udostępniają swoje „materiałowe wynalazki” do seryjnej produkcji).

Specyficzny fason to kolejny element, różniący okrycie kolarza od zwykłego stroju sportowego. W kolarstwie dominuje aerodynamiczny, anatomiczny krój.

Zobacz też : Wysokość siodła w rowerze

Charakterystyczne są dopasowane koszulki (dłuższe z tyłu) z kieszonkami na plecach, oraz lycrowe spodenki z wkładką antybakteryjną (popularnie nazywaną „pampersem”) - gwarantujące komfort podczas długotrwałej jazdy „w siodle”.

Do kostiumu cyklisty należą również elementy spełniające funkcje ochronne: kask, rękawiczki i okulary oraz specyficzne buty (ze sztywną podeszwą z otworami do montowania bloków) zapewniające efektywne przekazywanie mocy kolarza na korbę podczas pedałowania.

Zobacz też : Jak chronić się przed urazami

    

Źródło: MTB Marathon

Redakcja poleca

REKLAMA