Załóż kask
Jednym ze sposobów zapewnienia bezpieczeństwa rowerzysty jest jazda w kasku ochronnym. Chroni on najbardziej wrażliwą część czaszki, która osłania mózg przed uderzeniem o twarde podłoże lub ciosem spadającego roweru. Bez wątpienia jest to bardzo ważne wyposażenie rowerzystów jeżdżących „po górach”, pędzących po jezdniach (np. kurierzy) i uprawiających sporty ekstremalne. W kask należy bezwzględnie zaopatrzyć dzieci rozpoczynające swoją przygodę z rowerem.
W Polsce niestety jedynie nieznaczna część rowerzystów na co dzień zakłada kaski. Także w takich krajach jak Niemcy czy Holandia, gdzie rower cieszy się dużo większą popularnością od pokoleń, kaska podczas jazdy po drogach rowerowych należy do rzadkości.
A przecież w przypadku kolizji z samochodem to właśnie kask może uchronić rowerzystów przed ciężkimi urazami ciała, niekiedy nawet ratując życie.
Ci, którzy zdecydują się na kask, nie powinni mieć żadnego problemu ze znalezieniem czegoś odpowiedniego dla siebie. Obecnie można przebierać w bogatej ofercie dostępnych na rynku kasków. Mają różne rozmiary, kształty, kolory, wagę, zastosowanie i oczywiście ceny – wahające się w granicach od kilku do kilkuset z
Zobacz też : Kto może kierować rowerem
Chroń nogawki
W trakcie jazdy rowerem najbardziej narażoną na uszkodzenie częścią ubrania są spodnie, a szczególnie dolna część prawej nogawki. Może się ona wkręcić między łańcuch a przednią zębatkę, wybrudzić smarem z łańcucha albo po prostu ochlapać wodą z przypadkowej kałuży.
Starym sposobem rowerzystów jest spinanie nogawki klipsem tak, aby nie ocierała o łańcuch. Nowszą metodą jest natomiast zakładanie wokół podudzia opaski – takiej na kształt turystycznych stuptupów.
Rękawiczki
Cennym dodatkiem dla cyklistów są, wspomniane już, rękawiczki. W trakcie upadków lądujemy bowiem głównie na dłoniach, które najczęściej kaleczą się w zetknięciu z szorstkim asfaltem czy betonem.
Zobacz też : Wysokość siodła w rowerze
Źródło: Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego