Romans pilatesu z jogą

W klubach fitness można znaleźć zajęcia łączące pilates z jogą. Dają one nie tylko charakterystyczne dla tego typu ćwiczeń wzmocnienie mięśni – głównie mięśni tułowia – ale pozwala nam też się porządnie rozciągnąć. Sprawdź, na czym polegają ćwiczenia i jak się do nich przygotować.
Romans pilatesu z jogą

Głęboki oddech

Chociaż pilates powstał w oparciu o wschodnie praktyki ruchowe, różni się od jogi kładąc nacisk większy nacisk na ruch i powtórzenia ćwiczeń niż na utrzymywanie jednej pozycji przez dłuższy czas. Połączenie tych ćwiczeń jest wyjątkowo udane z powodu ważnej roli oddechu w obu treningach. W pilatesie pozwala nam on pobudzić do pracy mięśnie głębokie, a w jodze pomaga rozluźnić się i skupić na swoim ciele.

Zajęcia łączące pilates i jogę można znaleźć w ofercie wielu klubów fitness. Jednak jeśli znamy podstawy obu treningów, możemy także pokusić się o przygotowanie własnego zestawu ćwiczeń w domu.

Same plusy

Co daje pilates + joga? Głównymi korzyściami, jakie możemy czerpać z takich zajęć są wzmocnienie i wyciszenie. Takie połączenie jest świetnym sposobem na odstresowanie się po ciężkim dniu. Ćwiczenia są prowadzone przy odpowiednio dobranej muzyce relaksacyjnej, która ma nas uspokoić, w przeciwieństwie do energetyzujących piosenek, używanych przy różnych formach aerobiku.

Jak się ubrać na zajęcia?

Jak każdą inną odmianę pilatesu, najlepiej ćwiczyć bez butów i, oczywiście, w wygodnym ubraniu, które nie będzie nam przeszkadzało w rozciąganiu, ale i nie odsłoni zbyt wiele podczas wielu skłonów, które będziemy wykonywać.

Akcesoria

Jeśli regularnie ćwiczymy połączenie pilatesu z jogą w domu lub w klubie, warto (ze względów higienicznych) zaopatrzyć się we własną matę, chociaż zarówno maty dostępne na zorganizowanych zajęciach, jak i koc wyciągnięty z szafy w domu będą odpowiednie. Przydatne, ale nie niezbędne, są też inne pomoce, jak używane w pilatesie piłki czy typowe dla jogi kostki i paski, które ułatwiają rozciąganie i tym samym pozwalają dostosować trening do każdego poziomu zaawansowania.

Przeczytaj też: Jak pokonać stres?

Przykładowe ćwiczenia

Oto kilka przykładowych ćwiczeń zaczerpniętych z pilatesu i jogi, które można wykonać jedno po drugim:

Unoszenia nóg w klęku podpartymUnoszenia nóg

Uklęknij, ustawiając kolana na szerokość bioder. Oprzyj dłonie na ziemi bezpośrednio pod ramionami.

Pamiętając o napinaniu mięśni brzucha i prostych plecach, zrób wydech i unieś jedną nogę, cały czas zgiętą w kolanie, tak by udo tworzyło jedną linię z tułowiem, a łydka była zgięta pod kątem 90 stopni.

Wykonując wdech opuść nogę. Wykonaj 8 powtórzeń na każdą nogę.

Delfin

Pozostając na kolanach, połóż łokcie na podłodze i złącz dłonie.

Opierając się na palcach stóp i łokciach, wyprostuj nogi i unieś pośladki.

Postaraj się postawić pięty na podłodze.

Pozostań w tej pozycji 30-60 sekund.

Unoszenia rąk i nóg w leżeniu

Połóż się na brzuchu z wyprostowanymi nogami i wyciągnij ręce przed siebie.

Unieś jak najwyżej obie ręce i nogi, wydychając powietrze.

Opuść ręce i nogi, robiąc wdech.

Powtórz 8 razy.

KobraKobra

Pozostaw wyprostowane nogi na podłodze.

Zegnij ręce w łokciach i połóż dłonie pod ramionami.

Odepchnij się na rękach, unosząc klatkę piersiową do góry.

Postaraj się wyprostować ręce i popatrz w górę.

Pozostań w tej pozycji 30-60 sekund.

Sprawdź: Czy potrafisz się zrelaksować?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
To może być ciekawe. Pilates cudownie wpływa na kręgosłup i na postawę, joga super rozciąga i uelastycznia mięśnie, więc połączenie może przynieść super efekty!