Głęboki oddech
Chociaż pilates powstał w oparciu o wschodnie praktyki ruchowe, różni się od jogi kładąc nacisk większy nacisk na ruch i powtórzenia ćwiczeń niż na utrzymywanie jednej pozycji przez dłuższy czas. Połączenie tych ćwiczeń jest wyjątkowo udane z powodu ważnej roli oddechu w obu treningach. W pilatesie pozwala nam on pobudzić do pracy mięśnie głębokie, a w jodze pomaga rozluźnić się i skupić na swoim ciele.
Zajęcia łączące pilates i jogę można znaleźć w ofercie wielu klubów fitness. Jednak jeśli znamy podstawy obu treningów, możemy także pokusić się o przygotowanie własnego zestawu ćwiczeń w domu.
Same plusy
Co daje pilates + joga? Głównymi korzyściami, jakie możemy czerpać z takich zajęć są wzmocnienie i wyciszenie. Takie połączenie jest świetnym sposobem na odstresowanie się po ciężkim dniu. Ćwiczenia są prowadzone przy odpowiednio dobranej muzyce relaksacyjnej, która ma nas uspokoić, w przeciwieństwie do energetyzujących piosenek, używanych przy różnych formach aerobiku.
Jak się ubrać na zajęcia?
Jak każdą inną odmianę pilatesu, najlepiej ćwiczyć bez butów i, oczywiście, w wygodnym ubraniu, które nie będzie nam przeszkadzało w rozciąganiu, ale i nie odsłoni zbyt wiele podczas wielu skłonów, które będziemy wykonywać.
Akcesoria
Jeśli regularnie ćwiczymy połączenie pilatesu z jogą w domu lub w klubie, warto (ze względów higienicznych) zaopatrzyć się we własną matę, chociaż zarówno maty dostępne na zorganizowanych zajęciach, jak i koc wyciągnięty z szafy w domu będą odpowiednie. Przydatne, ale nie niezbędne, są też inne pomoce, jak używane w pilatesie piłki czy typowe dla jogi kostki i paski, które ułatwiają rozciąganie i tym samym pozwalają dostosować trening do każdego poziomu zaawansowania.
Przeczytaj też: Jak pokonać stres?
Przykładowe ćwiczenia
Oto kilka przykładowych ćwiczeń zaczerpniętych z pilatesu i jogi, które można wykonać jedno po drugim:
Unoszenia nóg w klęku podpartym
Uklęknij, ustawiając kolana na szerokość bioder. Oprzyj dłonie na ziemi bezpośrednio pod ramionami.
Pamiętając o napinaniu mięśni brzucha i prostych plecach, zrób wydech i unieś jedną nogę, cały czas zgiętą w kolanie, tak by udo tworzyło jedną linię z tułowiem, a łydka była zgięta pod kątem 90 stopni.
Wykonując wdech opuść nogę. Wykonaj 8 powtórzeń na każdą nogę.
Delfin
Pozostając na kolanach, połóż łokcie na podłodze i złącz dłonie.
Opierając się na palcach stóp i łokciach, wyprostuj nogi i unieś pośladki.
Postaraj się postawić pięty na podłodze.
Pozostań w tej pozycji 30-60 sekund.
Unoszenia rąk i nóg w leżeniu
Połóż się na brzuchu z wyprostowanymi nogami i wyciągnij ręce przed siebie.
Unieś jak najwyżej obie ręce i nogi, wydychając powietrze.
Opuść ręce i nogi, robiąc wdech.
Powtórz 8 razy.
Kobra
Pozostaw wyprostowane nogi na podłodze.
Zegnij ręce w łokciach i połóż dłonie pod ramionami.
Odepchnij się na rękach, unosząc klatkę piersiową do góry.
Postaraj się wyprostować ręce i popatrz w górę.
Pozostań w tej pozycji 30-60 sekund.
Sprawdź: Czy potrafisz się zrelaksować?