Trasa rozpoczyna się w Białowieży przy siedzibie PTTK. Kierujemy się w stronę wsi Pogorzelce. Po drodze warto zatrzymać się przy Skansenie Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia – prywatnym obiekcie, gdzie możemy zobaczyć tradycyjne, drewniane budownictwo ludowe z przedpola Puszczy (drewniany wiatrak, stare chaty i kapliczkę oraz barcie i ule kłodowe).
Następnie dojeżdżamy do Pogorzelców. To puszczańska osada z doskonale zachowaną drewnianą architekturą. Znajduje się tu Galeria Sztuki „Kresy”, która ukazuje różnorodność kulturową regionu Puszczy Białowieskiej, przybliża twórczość regionalnych artystów oraz rękodzielników. Można tu też obejrzeć i kupić prace znanych podlaskich twórców ludowych.
Następnym punktem naszej trasy jest „Szlak Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich”. Każdy z tych wielowiekowych dębów jest nazwany imieniem polskiego lub litewskiego władcy, o czym informują tabliczki na każdym z nich. W pobliżu szlaku znajdą się zadaszone wiaty na krótką przerwę z miejscem na ognisko.
W Gruszkach – następnym punkcie naszej wycieczki – warto zajrzeć do Parku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. To miejsce z malowniczym herbarium, unikalnym zegarem słonecznym, barcią, celtyckim kręgiem mocy oraz złotym szlakiem św. Eustachego z oryginalną kapliczką w starym dębie.
Kolejna malownicza miejscowość na trasie to Narewka. Założona ok. 1639 r. osada, której mieszkańcy od wieków znani byli z wytapiania żelaza i rudy darniowej. Znana była również z tego, że ogromną większość jej mieszkańców w XIX wieku stanowili Żydzi – do dziś istnieje tu dobrze zachowany cmentarz żydowski.
Warta uwagi jest także cerkiew p.w. św. Mikołaja z 1864 r. oraz XX-wieczny kościół p.w. św. Jana Chrzciciela.
Zobacz także: Mazowieckie szlaki rowerowe - Przez Kurpie
Następnie przejeżdżamy przez wieś Lewkowo Stare i dojeżdżamy do Narwi – wsi o układzie przestrzennym, której Zygmunt Stary nadał prawa miejskie w 1514 r. Dawniej była znaną osadą portową żeglugi rzecznej przy ważnym szlaku handlowym z Wilna i Grodna do Bielska Podlaskiego i Brześcia, a dalej – do Lublina i Krakowa.
Obecnie znajduje się tu prywatne muzeum-skansen prezentujący kolekcje używanych w minionych czasach przedmiotów gospodarstwa domowego i maszyn rolniczych.
Przez wieś Trześcianka dojeżdżamy do Pucheł – miejscowości cudownych objawień. Z wsią tą wiąże się legenda. Przekazy miejscowej ludności mówią, iż mieścił się tu majątek, którego właścicielem był zły i surowy człowiek. Udręczeni poddani modlili się o wstawiennictwo do Matki Bożej. Pewnego razu podczas modlitwy chory na „opuchliznę” człowiek zobaczył na wierzchołku lipy ikonę Matki Bożej. Wkrótce złego dziedzica pokonała choroba, zaś jego pokutujący duch zaczął straszyć w lesie. Ludzie ponownie modlili się do cudownej ikony, aż w końcu zły duch zniknął na zawsze. W miejscu, gdzie niegdyś rosła wspomniana lipa stoi obecnie cerkiew p.w. Opieki Matki Bożej z cudowną ikoną Bogurodzicy.
Zobacz także: Na południe od Krakowa - Z wizytą w Wieliczce
Sama nazwa miejscowości wywodzi się prawdopodobnie od nazwiska syna wójta z Trościanicy (obecnie Trześcianka) – Puchłowicza; bądź – wg przekazów ludowych – od obrzęku nóg starca (w miejscowej gwarze to „opuchla”), który zobaczył ikonę na drzewie.
Na tym kończy się nasza wycieczka po Szlaku Bocianim.
Główne punkty trasy: Białowieża – Gruszki – Narewka – Lewkowo – Odrynki – Narew – Trześcianka – Puchły
Źródło: Starostwo Powiatowe w Hajnówce