Każdy, kto trenuje ciężko na siłowni wie, jak wiele pracy i wysiłku trzeba włożyć w to, by ciało prezentowało się w wymarzony sposób. Sumienne i przemyślane treningi to jednak nie wszystko – aby osiągnąć upragnioną sylwetkę i wyraźnie zarysowane, rozwinięte mięśnie, równie ważna jest odpowiednia dieta. Jakie są główne zasady diety kulturysty? Dlaczego przy kulturystyce tak ważne jest przestrzeganie diety?
Dieta kulturysty – dlaczego trzeba zwracać uwagę na sposób żywienia?
Zdrowa, zbilansowana dieta to podstawa dla każdego, kto dąży do szczupłej, smukłej sylwetki. Dieta diecie jest jednak nierówna – nacisku na inne składniki będzie potrzebować osoba odchudzająca się, na inne ta budująca masę mięśniową. Pożywienie to paliwo dla organizmu i mięśni, dlatego dieta musi być przemyślana i dostarczać organizmowi tego, na co przy konkretnym celu potrzebuje najbardziej. Brak lub niedobory pożądanych składników odżywczych nie tylko odwleką w czasie postępy, ale mogą także zwiększać ryzyko kontuzji, a trening zamiast przynieść korzyści, sprawi ból i może powodować przykre konsekwencje.
Dieta kulturysty – co jest najważniejsze?
Podstawą dbałości o stan i rozwój mięśni jest białko, a także zdrowe tłuszcze i węglowodany. To podstawowe składniki pozwalające na zachowanie równowagi i prawidłowy rozwój mięśni. Układając dietę, warto zasięgnąć porady dietetyka sportowego – pomoże on ułożyć plan żywieniowy, uwzględniający właściwy rozwój składników odżywczych, a także rekomendowaną ilość kalorii przyjmowanych z posiłkami. Wszystko uzależnione jest od wagi i wieku osoby trenującej, a także od zamierzonego przez nią celu i stopnia zaawansowania w treningach. Dietę można układać samodzielnie w oparciu o potrzebną wiedzę, albo skorzystać z przykładowych jadłospisów i gotowych pomysłów.
Najważniejsze zasady diety kulturysty
Kulturyści podczas treningów niesamowicie eksploatują swój organizm, przez co wytracają mnóstwo witamin i mikroelementów. Suplementy diety mające za zadanie nie tylko zwiększenie osiągów, ale także uzupełnienie utraconych składników, to nie wszystko – największe wsparcie organizmu płynie z posiłków. To naturalne i najcenniejsze paliwo dla ciała, dlatego do żywienia należy przywiązywać wiele uwagi. Dla budowania masy mięśniowej potrzebne są inne składniki odżywcze, w innych proporcjach niż przy redukcji. Najważniejsze zasady żywienia przy budowaniu masy mięśniowej to:
- kilka posiłków dziennie, bogatych w białko (20-30 g w każdym posiłku)– z różnych źródeł: nabiał, chude mięso, suplementy diety
- maksymalnie czterogodzinne przerwy między posiłkami
- węglowodany należy spożywać po śniadaniu oraz po treningu (do godziny)
- najpóźniej godzinę po treningu należy przyjmować kreatynę.
To także może cię zainteresować!
Trenujesz na siłowni? Oto suplementy, które ci się przydadzą!
Alternatywa dla diet i ćwiczeń? Do tego bardzo przyjemna!
Dekalog zdrowej diety!