Czy kulturystyka to sport tylko dla mężczyzn?

Przed ćwiczeniami warto pamiętać o rozsądnej rozgrzewce. / fot. Fotolia fot. Fotolia
Kulturystyka jest jedną z form treningu i aktywnego spędzania czasu. Kulturyści dążą do uzyskania jak najbardziej muskularnej sylwetki, a efekty swojej pracy prezentują na różnego rodzaju zawodach. Wyrobienie tak spektakularnych mięśni kosztuje wiele wysiłku, ale siłacze nie stronią też od dopingu…
/ 12.08.2011 11:39
Przed ćwiczeniami warto pamiętać o rozsądnej rozgrzewce. / fot. Fotolia fot. Fotolia

Kilka słów o kulturystyce

Celem kulturysty, czyli osoby uprawiającej kulturystykę, jest wypracowanie muskularnej sylwetki. Kulturysta stosuje odpowiednie ćwiczenia siłowe i prawidłowo ułożoną dietę.

Nierzadko też używa innego wspomagania (takiego jak odżywki czy sterydy), które pozwala mu w szybszym tempie uzyskać wymarzone efekty. Kulturystyka może być sportem amatorskim bądź zawodowym.

Zobacz też: Fitness - w domu czy w klubie?

Jak to się zaczęło?

Kulturystyka wywodzi się z ćwiczeń treningowych siłaczy i zapaśników z drugiej połowy XIX w. Prekursorem nowoczesnej kulturystyki jest siłacz Eugen Sandow, jednak to dzięki braciom Weider kulturystyka stała się dyscypliną sportową.

W 1946 założyli oni Międzynarodową Federację Kulturystyki i Fitness. Stworzyli jeden z najpopularniejszych zawodów kulturystycznych znane pod nazwą Mr. Olympia i Ms. Olympia.

Oprócz nich znane są jeszcze zawody: Mister Universe, Mister World, Mister International, Arnold Classic, Night of Champions czy Ironman Pro Invitational.

Jednym z najsłynniejszych kulturystów jest Arnold Schwarzenegger, zdobywca 7 tytułów Mr. Olympia, 5 tytułów Mr. Universe i wielu innych.

Nie tylko mężczyźni

Zamiłowanie do pięknie wyrzeźbionej sylwetki (zdawałoby się, że męskiego typu) przejawiają nie tylko mężczyźni. Kulturystykę uprawia również wiele pań. Kobiety jednak muszą pamiętać, że aby osiągnąć muskularne ciało, muszą włożyć więcej wysiłku niż mężczyźni. Jest to uwarunkowane cechami genetycznymi.

Prawdopodobnie kobieta nie byłaby w ogóle w stanie rozwinąć takich mięśni jak mężczyzna, jednak jest to możliwe dzięki dopingowi. Wiele kobiet, ale także i mężczyzn, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę, stosuje sterydy anaboliczne, pochodne hormonów męskich. Może to skutkować poważnymi, nieodwracalnymi efektami ubocznymi.

Zobacz też: Co to jest fitness?

Negatywne skutki dopingu

Stosowanie sterydów anabolicznych ma wiele negatywnych konsekwencji. Środki te m. in. wpływają na podwyższanie ciśnienia krwi, pojawianie się rozstępów, zmieniają zachowanie – ludzie stają się bardziej agresywni. Sterydy wywołują też zmiany w strukturze wątroby, zwiększają podatność na infekcje, wywołują bóle stawów i zmiany w systemie hormonalnym (u mężczyzn może to wpływać na potencję, przyspieszać łysienie, feminizację – nadanie cech kobiecych mężczyznom, u młodych mężczyzn – zahamowanie wzrostu; u kobiet – maskulinizację – nadanie cech męskich kobietom, problemy z płodnością, wstrzymanie miesiączki, zarost).

Niekiedy po odstawieniu sterydów cechy te cofają się, jednak czasem zmiany pozostają na zawsze.

Zanim zdecydujemy się na stosowanie środków dopingujących, powinniśmy więc zdać sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje mogą nas czekać.

Redakcja poleca

REKLAMA