Powiązanie między węchem a masą ciała.

Kobieta wąchająca pączka przy stoisku z pieczywem w supermarkecie. fot. Fotolia
Opublikowane w lipcu, w magazynie „Cell Metabolism” badania wskazują, że istnieje ścisła zależność między tempem metabolizmu a zmysłem węchu. Wyniki są zadziwiające!
Barbara Dąbrowska / 29.09.2017 10:39
Kobieta wąchająca pączka przy stoisku z pieczywem w supermarkecie. fot. Fotolia

Czy wiesz, dlaczego badania związane z żywieniem są bardzo często przeprowadzane na szczurach lub myszach? To zwierzęta, które mają podobnie do człowieka zbudowany przewód pokarmowy i w zbliżony sposób regulowane jest ich metabolizm.

Myszy nie czujące zapachów jedzą mniej?

Badanie, o którym chcę wam opowiedzieć, wykonane zostało na myszach, dlatego nie można zakładać, że u człowieka wyniki byłyby podobne. Rezultat jest jednak na tyle zaskakujący, że postanowiłam podzielić się z wami tymi doniesieniami.

Badacze karmili myszy dietą wysokotłuszczową. Pierwsza grupa zwierząt miała sprawny zmysł węchu, druga została go całkowicie pozbawiona. Obie grupy myszy zwiększyły masę ciała, ale te, które odczuwały zapach przytyły o 16% więcej.

Dlaczego tyjemy? Poznaj 8 zaskakujących, ale naukowo potwierdzonych przyczyn przybierania na wadze!

Pewnie pomyślisz, że jadły więcej? Otóż nie! Okazuje się, że zwierzęta spożywały zbliżoną ilość kilokalorii wraz z dietą. Oznacza to, że zmysł węchu bezpośrednio powiązany jest bilansem energetycznym.

Jaki jest możliwy mechanizm takiej reakcji? Przypomnij sobie, co się dzieje, gdy jesteś głodna? Zapach jedzenia sprawia, że twój mózg dosłownie świeci głodem, a usta wypełniają się śliną. Gdy myszy nie czuły zapachu, dla ich mózgów był to ciągły, pośredni sygnał najedzenia.

Co więcej, otyłe myszy pozbawione możliwości czucia zapachów wracały do prawidłowej masy ciała.

Wrażliwy węch = nadwaga?

Naukowcy poszli dalej, sprawdzili, co się dzieje, gdy zmysł węchu zostanie wzmocniony. Okazało się, że myszy wcale nie jadły więcej, a i tak stawały się otyłe!

Nie, nie namawiamy was na zatkanie nosa. Warto jednak ograniczyć częste odbieranie bodźców zapachowych związanych z jedzeniem. Wąchaj, smakuj, delektuj się, ale tylko w porach posiłku, a nie między nimi.

Czy uwodzenie zapachem jest możliwe?

Redakcja poleca

REKLAMA