Monodiety – skuteczny sposób na odchudzanie?

Wiele osób odchudza się stosując monodiety wszelkiej maści - od kapuścianych, orkiszowych po owocowe. Na początku każdej diety waga spada, a co potem? Czy monodieta to dobry sposób na odchudzanie?
/ 06.02.2013 11:06

Monodieta

Wnioskując z szerokiego wachlarza diet, jakie już znamy można uznać, że powiedziano już wszystko - tymczasem wciąż powstają nowe programy diet odchudzających. Nie wszystkie diety są zróżnicowane - monodiety opierają się na jednym (czasem w kilku postaciach) produkcie.

Szczupła sylwetka  już od zaraz

Jeżeli celem osoby przeprowadzającej monodietę jest redukcja wagi, można spodziewać się powodzenia. Z dużym prawdopodobieństwem trzeba jednak przyznać, że utrata kilogramów będzie krótkotrwała. W przypadku diety owocowej dostarczamy organizmowi mało energii (musielibyśmy zjeść kilka kilogramów owoców, żeby pokryć zapotrzebowanie energetyczne organizmu). Na słynnej diecie proteinowej jemy tylko produkty bogate w białko, nie ma ograniczenia kalorycznego, ale też brakuje w niej weglowodanów. Obniżymy poziom cholesterolu, jednak bardzo możliwe, że po powrocie do starych nawyków efekt okaże się nietrwały.

Zobacz także: Monodiety – czy na pewno dobre?

Monodieta nie jest sposobem na odchudzanie. Szybko zrzucamy kilka kilogramów, ale zaraz potem wracamy do starej wagi – tracimy wodę, a nie tkankę tłuszczową. Stosując taką dietę zubożamy organizm w wiele składników. W przypadku diety Dukana organizm pozbawiamy składników mineralnych i witamin, zaś dieta owocowa nie dostarcza nam innych niezbędnych składników np. białka (wtedy też organizm sięga po własne rezerwy, co może doprowadzić nawet do zaburzenia pracy serca). Wszystko to może odbić się na kondycji włosów, skóry i paznokci. Ograniczając ilość spożywanej energii będziemy mieć problemy z koncentracją, zaś zbyt duże ilości mięsa i owoców działają moczopędnie, co sprzyja kamicy nerkowej i osteoporozie.

Zobacz także: Dieta proteinowa

Przeciwwskazania

Monodiet nie powinny stosować osoby chore na cukrzycę, kobiety w ciąży, cierpiący na problemy gastryczne. Nie są one odpowiednie także dla nastolatków - organizm młodego człowieka szczególnie potrzebuje wszystkich składników mineralnych, dlatego nie powinniśmy eliminować z diety kluczowych produktów.

Monodiety należy traktować jako sposób na oczyszczenie organizmu. Dieta taka nie powinna trwać dłużej niż kilka dni.