Reklama

Wg niej:

Reklama
  • Do kierowania rowerem osoba powyżej 18 roku życia nie potrzebuje uprawnień.

Oznacza to, że osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych dokumentów potwierdzających umiejętność poruszania się takim pojazdem. Problem pojawia się natomiast w przypadku osób nieletnich. Ustawa jasno wskazuje:

  • Osoby poniżej 18 roku życia mogą kierować rowerem jedynie posiadając kartę rowerową.

Karta rowerowa
Dodatkowym dokumentem uprawniającym do kierowania rowerem jest karta motorowerowa lub prawo jazdy. O ile posiadanie tego ostatniego dokumentu nierozłącznie wiąże się z pełnoletniością (ustawa pochodzi z 1997 r., gdy prawo jazdy można było uzyskać w wieku lat 17), o tyle:

  • Kartę rowerową lub motorowerową wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej oraz ponadpodstawowej […]

Odbycie szkolenia na kartę rowerową wydaje się być niezbędnym minimum, aby poznać zasady poruszania się na drodze, zapoznać się z podstawowymi przepisami ruchu drogowego i znakami drogowymi. Kartę rowerową uzyskać może osoba, która ukończyła 10 lat, motorowerową – lat 13.
Dzieci na rowerach
Nie oznacza to jednak, że dzieci poniżej 10 roku życia nie mają prawa poruszać się rowerem:

  • Poniżej 10 roku życia na rowerze dzieci mogą jeździć wyłącznie pod opieką osób starszych,
  • Dzieci do lat 7 wolno przewozić na rowerze w specjalnych siodełkach (fotelikach)
Reklama

Zobacz też : Pozimowe problemy rowerzystów
Zabronione jest natomiast przewożenie pasażerów na ramie, sterze czy bagażniku, jakkolwiek te elementy byłyby do tego przystosowane.
Kontrowersyjny natomiast wydaje się być zakaz przewożenia dzieci w specjalnie do tego przygotowanych przyczepkach rowerowych, notabene bardzo popularnych w całej Europie. Na szczęście w przygotowywanej nowelizacji ustawy PoRD Ministerstwo Infrastruktury zapowiada zmianę tego i kilku innych archaicznych przepisów.

Zobacz też : Ustawowe obowiązki rowerzysty

Reklama
Reklama
Reklama