Kiełki na wiosnę - galeria
Kiełki słonecznika mają dużo wapnia i fosforu, a przede wszystkim białka i witaminy D. Są duże i soczyste, choć z nasion słonecznika można wyhodować też kiełki delikatne, białe. Nasionka słonecznika kiełkują bardzo szybko - niełuskane kiełkują z ziemi w ciągu kilku dni, natomiast białe, z nasion łuskanych 2 - 3 dni, przy czym hodujemy je na wacie lub gazie w słoiczku lub na folii.
Kiełki na wiosnę - galeria
Kiełki soczewicy bardzo łatwo wyhodować z ziarna. Kiełkują kilka dni, najłatwiej jest namoczyć je na kilka, nawet 10 godzin lub położyć na mokrej gazie w folii. Kiełki soczewicy są zalecane kobietom w ciąży, ponieważ zawierają dużo potrzebnego w tym okresie kwasu foliowego.
Kiełki na wiosnę - galeria
Kiełki rzodkiewki podobnie jak sama rzodkiewka - są lekko ostre w smaku. Zawierają za to dużo więcej witaminy C niż sam korzeń. Ich hodowla trwa równie krótko jak innych kiełków - kilka dni, za to wcześniej na kilka godzin należy namoczyć nasiona.
Kiełki na wiosnę - galeria
Kiełki lucerny, czyli alfalfa mają tak dużo cennych składników, że długo by je wymieniać. Co ciekawe - poprawiają pamięć z uwagi na zawartość lecytyny, dlatego polecamy ją tym, którym zdarza się zapomnieć, np. o rocznicy ślubu czy urodzinach...
Kiełki na wiosnę - galeria
Kiełki soi zawierają natomiast dużo dobrych kwasów tłuszczowych nienasyconych. Warto po nie sięgnąć także z uwagi na zawartość magnezu, fosforu i białka.
Co ważne - najlepiej smakują po lekkim podgrzaniu. Są również dzięki temu łatwiej przyswajalne.
Kiełki na wiosnę - galeria
Fasola mung jest rośliną wyjątkowo ciekawą. W odróżnieniu od innych - została wyhodowana właśnie po to, by pozyskiwać jej kiełki, jako że jest wspaniałym antyutleniaczem. Kiełki fasoli mung zawierają łatwo przyswajalne białko. Można je spożywać zarówno na surowo, jak i na gorąco. W kuchni azjatyckiej kiełki fasoli mung są często składnikiem obiadu.
Kiełki na wiosnę - galeria
Jeśli decydujemy się na zakup, a nie hodowlę kiełków, możemy kupić kiełki w postaci mieszanki kiełków różnych warzyw.