POLECAMY

Ta substancja stosowana na odchudzanie może przynieść więcej szkód, niż pożytku. Czym jest johimbina?

Johimbina to substancja często zachwalana przez sportowców. W Polsce jako specyfik odchudzający jest jednak zakazana. Dowiedz się, dlaczego!
Wioletta Górecka / 7 miesięcy temu
Ta substancja stosowana na odchudzanie może przynieść więcej szkód, niż pożytku. Czym jest johimbina? fot. Adobe Stock

Bezskuteczna lub nie przynosząca oczekiwanych rezultatów walka ze zbędnymi kilogramami często popycha do radykalnych działań, które mają służyć uzyskaniu wymarzonej sylwetki. Jednym z największych niebezpieczeństw jest zażywanie preparatów odchudzających z niepewnych źródeł. Kupowanie ich w sieci czy na czarnym rynku może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Przed zażyciem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z lekarzem – to gwarancja zachowania zdrowia.

Dlaczego nie warto kupować leków z niepewnego źródła?

Stosunkowo łatwa dostępność różnego rodzaju specyfików odchudzających w sieci bywa zgubna– wiele z nich sprzedawanych jest nielegalnie. Często są to preparaty niewiadomego pochodzenia, o nieprzebadanym składzie, zawierające także składniki bardzo szkodliwe, a wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Jedną z substancji o negatywnym wpływie na zdrowie, jeśli jest stosowana do odchudzania, jest johimbina. Czym jest? Dlaczego w Polsce preparaty na odchudzanie z jej dodatkiem są nielegalne?

Czym jest johimbina?

Johimbina to substancja pozyskiwana z kory i liści drzewa rosnącego w Afryce – johimby. Sprzedawana jest pod postacią cholorowodorku johimbiny (jest to produkt syntezy chemicznej). Johimbina jest jednym ze środków stosowanych przy leczeniu zaburzeń potencji i jest dostępna wyłącznie na receptę. Substancja ta znana jest również jako afrodyzjak. Dzięki reakcjom chemicznym, jakie wywołuje w organizmie, nielegalny handel nią jako środkiem na odchudzanie kwitnie.

Dlaczego johimbina na odchudzanie jest zakazana?

W Polsce zakazane jest stosowanie johimbiny jako środka odchudzającego. Aby wyszczuplić wybrane partie ciała, potrzebna jest bardzo duża dawka tej substancji, a to może prowadzić nawet do śmierci. Do leczenia zaburzeń potencji stosuje się preparat o bezpiecznym, niewielkim stężeniu, które nie zagraża zdrowiu.

Jak johimbina działa na odchudzanie?

Wiele wpisów na forach kulturystycznych i sportowych zachęca do stosowania chlorowodorku johimbiny – wskazuje się tam na doskonałe działanie odchudzające konkretne partie ciała: brzuch, pośladki czy uda. Johimbina „podkręca” proces lipolizy, a więc spalania tłuszczu, blokując receptory alfa-2-adrenergiczne przed połączeniem z adrenaliną i noradrenaliną. Ponieważ owe receptory są skupione w większych ilościach właśnie w tych najbardziej problematycznych na wyszczuplenie partiach ciała, w pierwszej kolejności traci się tłuszcz właśnie z tych okolic.

Działania niepożądane

W Polsce legalnie chlorowodorek johimbiny można kupić wyłącznie w aptekach i są to preparaty na problemy z potencją. Wszelkie specyfiki na odchudzanie z zawartością tej substancji dostępne w sieci są sprzedawane nielegalnie. Nie wiadomo, co dokładnie mają w składzie, w dodatku skuteczna do wyszczuplenia dawka johimbiny przekracza granicę bezpieczeństwa jej stosowania. Zażywanie takiej dawki może powodować nadmierne pobudzenie, drgawki, halucynacje, a nawet może doprowadzić do zawału. Warto więc zastanowić się kilkukrotnie, zanim zdecyduje się na zakup preparatu na odchudzanie z johimbiną. Szybkie chudnięcie nie jest zdrowe dla organizmu – zdecydowanie bardziej warto założyć więcej czasu na redukcję wagi, a odchudzać się racjonalnie. Zbilansowana dieta, regularne treningi, a także wysokobiałkowe produkty spożywane po ćwiczeniach, przyniosą zdecydowanie lepsze (i bezpieczniejsze, a także bardziej trwałe) efekty, niż ingerowanie w organizm szkodliwymi substancjami. 

To także może cię zainteresować!

Błędy, które nie pozwalają ci schudnąć. Co trzeba zmienić?
Twoi sprzymierzeńcy w walce o szczupłą sylwetkę - codzienne nawyki ułatwiające odchudzanie!
Chcesz schudnąć? Myśl...odchudzająco!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/7 miesięcy temu
SZUKASZ ZAUFANEGO I NAJLEPSZEGO TRENERA PERSONALNEGO? DIETETYKA KTÓRY ODMIENI TWOJE ODBICIE W LUSTRZE? IGOR MIEŃKOWSKI TO WŁANŚNIE TA OSOBA! WEJDŹ NA igortreneronline.pl/ I PRZEKONAJ SIĘ SAM/A TO TAKIE PROSTE!
/7 miesięcy temu
Ja to się w ogóle dziwię jak te dziewczyny mogą czasem brać te tabletki na odchudzanie itd. Przecież to jest niebezpieczne, parę kilo w dół nie jest warte zepsucia sobie organizmu z całą pewnością. Ja pijam naturalną herbatkę z machomatcha i bardzo jestem zadowolona z efektów, ale dodatkowo ćwiczę! i jestem na dicie, która nie zwiera w sobie batonów i innych kalorycznych rzeczy.
/7 miesięcy temu
W każdym tym artykule o diecie odradza sie jakiejś substancji, a dlaczego nie zaczniecie ćwiczyć. Wiadomo, że faszerowanie się suplementami diety i wygodne siedzenie przed telewizorem brzmi super, ale tu trzeba jakiś sport zacząć uprawiać. Ja sobie kupiłam rowerek stacjonarny z wassermana i jeżdżę, leci mój film w telewizji no to pedałuje przy nim i nie jem czipsów i czekolad. I może nie będę chuda w 5 dni, ale nie zejdę przez te tabletki.
POKAŻ KOMENTARZE (4)