Obecnie jest Pan w okresie dojrzewania i przechodzi Pan tzw. „burzę hormonów”. Sposób żywienia, jakość i ilość poszczególnych składników odżywczych (węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne i inne), wpływa na prawidłowy rozwój organizmu i stan zdrowia w przyszłości. Rzeczywiście w tym momencie proporcje wieku do wzrostu są nieco wyższe, natomiast wieku do wagi są niższe. Jednak nie osiągnął Pan równowagi. W celu wyjaśnienia Pana wątpliwości polecam rozmowę z lekarzem, u którego przeprowadza Pan badania kontrolne.
Aktywność fizyczna jest jak najbardziej polecana dla prawidłowego etapu dojrzewania i w dalszych etapach życia. Zawsze sprzyja utrzymaniu dobrej formy. Sprzyjające dyscypliny to m.in.: szybki marsz, bieg, karate pływanie, taniec, jazda na łyżwach, jazda na rolkach, gra w siatkówkę, koszykówkę czy piłkę nożną. Poziom wysiłku fizycznego dla danej osoby zależy od wieku, stanu zdrowia i warunków życia..
Stosowanie jakichkolwiek odżywek jest zabronione do 20-25 roku życia. Białko jest składnikiem odżywczym pełniącym funkcje budulcową oraz wpływa na aktywność hormonów, w tym testosteronu, hormonu wzrostu, kortyzolu. Stosowanie odżywek białkowych zakłóci ich działanie i dojrzewanie organizmu. Tego typu odżywki otrzymywane są z mleka lub jaj. Mogą zawierać pozostałości antybiotyków, środków ochrony roślin.
Żadna z Pana propozycji zmiany sposobu żywienia nie będzie korzystna dla zdrowia. Tylko urozmaicone, świeże posiłki i regularne spożywane, tj 4-5 posiłków dziennie (I i II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja), pozwolą na odżywienie i prawidłowy rozwój organizmu. Zalecam wybierać to co Pan lubi jeść z: pieczywo pełnoziarniste, kasze np.: gryczana, jęczmienna, ryż, mleko, kefiry, jogurty (najlepiej naturalne), sery żółte, białe, drób (indyk, kurczę bez skóry), mięso czerwone, ryby, jaja, świeże warzywa, warzywa strączkowe, owoce.
Zobacz także: Jak regulować odczucie sytości?