Jak zmienić swoją dietę by przytyć i nabrać masy?

Mam 16 lat i sporą niedowagę. Przy wzroście 1.90 ważę tylko 65 kg. Planuję przytyć i nabrać masy, więc wyznaczyłem sobie dietę 5 posiłków dziennie, gdzie znajduje się dużo nabiału, mleka, jajek, mięsa i tłuszczów. Planowałem wzbogacić to o proteiny w proszku z zawartością białka 89g/100g, i rozbić sobie dawki w koktajlu 3 razy dziennie między posiłkami po 33,3g na dawkę. Do tego dołączam ćwiczenia fizyczne na rozrost mięśni. Czy to pomoże mi nabrać masy? Moim celem jest jak najszybciej nabrać masy. Ale nie wiem jak dawkować to białko, czy jest to właściwe i jak w ogóle liczyć spożywanie w posiłkach? Jakie produkty wzbogacać jeszcze dietę?
/ 20.05.2013 09:04

Rozmowa

Obecnie jest Pan w okresie dojrzewania i przechodzi Pan tzw. „burzę hormonów”. Sposób żywienia, jakość i ilość poszczególnych składników odżywczych (węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne i inne), wpływa na prawidłowy rozwój organizmu i stan zdrowia w przyszłości. Rzeczywiście w tym momencie proporcje wieku do wzrostu są nieco wyższe, natomiast wieku do wagi są niższe. Jednak nie osiągnął Pan równowagi. W celu wyjaśnienia Pana wątpliwości polecam rozmowę z lekarzem, u którego przeprowadza Pan badania kontrolne.   

Aktywność fizyczna jest jak najbardziej polecana dla prawidłowego etapu dojrzewania i w dalszych etapach życia. Zawsze sprzyja utrzymaniu dobrej formy. Sprzyjające dyscypliny to m.in.: szybki marsz, bieg, karate pływanie, taniec, jazda na łyżwach, jazda na rolkach, gra w siatkówkę, koszykówkę czy piłkę nożną. Poziom wysiłku fizycznego dla danej osoby zależy od wieku, stanu zdrowia i warunków życia..

Stosowanie jakichkolwiek odżywek jest zabronione do 20-25 roku życia. Białko jest składnikiem odżywczym pełniącym funkcje budulcową oraz wpływa na aktywność hormonów, w tym testosteronu, hormonu wzrostu, kortyzolu. Stosowanie odżywek białkowych zakłóci ich działanie i dojrzewanie organizmu. Tego typu odżywki otrzymywane są z mleka lub jaj. Mogą zawierać pozostałości antybiotyków, środków ochrony roślin.

Żadna z Pana propozycji zmiany sposobu żywienia nie będzie korzystna dla zdrowia. Tylko urozmaicone, świeże posiłki i regularne spożywane, tj 4-5 posiłków dziennie (I i II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja), pozwolą na odżywienie i prawidłowy rozwój organizmu. Zalecam wybierać to co Pan lubi jeść z: pieczywo pełnoziarniste, kasze np.: gryczana, jęczmienna, ryż, mleko, kefiry, jogurty (najlepiej naturalne), sery żółte, białe, drób (indyk, kurczę bez skóry), mięso czerwone, ryby, jaja, świeże warzywa, warzywa strączkowe, owoce.

Zobacz także:  Jak regulować odczucie sytości?

Redakcja poleca

REKLAMA