Cukier jak narkotyk
Dlatego tak ważne jest, aby najlepiej całkowicie wyeliminować go ze swojego jadłospisu. Zwłaszcza, że cukier nie jest naszemu organizmowi do niczego potrzebny. Nie bez przyczyny jego wartość odżywczą określa się mianem pustych kalorii. W dodatku bardzo sprzyja przybieraniu na wadze, bo nasz organizm błyskawicznie zamienia go w tłuszcz. Dlaczego więc ciągle mamy taki przymus sięgania po słodycze? Okazuje się, że cukier działa na nasz mózg podobnie jak narkotyki. Pod wpływem słodyczy mózg uzależnia się od swoich własnych endorfin. Co prawda narkotyki wywołują silniejszy efekt niż cukier i są o wiele bardziej niebezpieczne, jednak mechanizm jest podobny.Pozorna energia
Po słodycze sięgamy często gdy chcemy dodać sobie energii. Rzeczywiście, chwilę po zjedzeniu batonika czy kawałka czekolady czujesz jej przypływ. Jednak bardzo szybko znowu stajesz się ospała i znowu masz ochotę na coś słodkiego. Jest to błędne koło. Po zjedzeniu węglowodanów prostych, poziom glukozy we krwi szybko rośnie. Wówczas trzustka wydziela insulinę, która obniża poziom glukozy we krwi, co w efekcie daje uczucie głodu i chęć sięgnięcia po coś słodkiego. Po takiej huśtawce dochodzi też do zaburzeń poziomu adrenaliny, co może być w konsekwencji powodem zmienności nastrojów i stresu.Wybierz gorzką czekoladę
Nierozsądnie jest jednak całkowicie rezygnować ze słodyczy. Prędzej czy później złamiesz się i pochłoniesz pół tortu lub opakowanie ptasiego mleczka. Dlatego warto polubić gorzką czekoladę. Wiemy, że jest to trudne, ale jeśli ograniczysz ilość cukru w diecie, wcale nie będzie ci się wydawała taka gorzka. Jedz ją w postaci deseru, nie na pusty żołądek. Słodycze jedzone zamiast śniadania, a także wieczorem, są największym wrogiem zgrabnej sylwetki.Gdy masz ochotę na coś słodkiego
- Zjedz trochę owoców Zaspokoisz głód, a ochota na słodycze minie. Co prawda owoce również zawierają cukier i są kaloryczne, są jednak o wiele zdrowsze niż batoniki.
- Weź głęboki oddech Znajdź spokojne miejsce, usiądź wygodnie i przez kilka minut skup się na swoim oddechu. Po kilku minutach pragnienie słodyczy powinno ustąpić.
- Odwróć swoją uwagę Wybierz się na krótki spacer, najlepiej po parku. Omijaj okolice, w których możesz natknąć się na cukiernię.
- Pij dużo wody Osoby, które piją za mało wody, często mylą pragnienie z głodem.
- Zacznij zażywać L-Glutaminę Jest to suplement, który zmniejsza łaknienie na słodycze, a także inne substancje uzależniające. Badania przeprowadzone na osobach uzależnionych od alkoholu dowiodły, że 2-3 gramy L-Glutaminy, podawane 3 razy dziennie, zmniejszyły chęć picia, uczucie niepokoju i poprawiły jakość snu.
Ogranicz ilość cukru w diecie
- Staraj się jeść regularnie Najlepiej trzy posiłki i dwie przekąski, co 2-3 godziny. Kiedy nie odżywiasz się regularnie, poziom cukru we krwi spada i czujesz się bardzo głodna. Wówczas pokusa sięgnięcia po słodycze może być nie do opanowania.
- Wybieraj pełnowartościowe jedzenie Dzięki temu nie będziesz narażona na cukier, który jest ukryty w przetworzonej żywności. Duże ilości cukru znajdują się w produktach, które wcale nie są słodkie, np. w jogurtach, daniach mrożonych, a także w zupach z kartonu, keczupie czy musztardzie.
- Dzień zaczynaj od śniadania Powinno składać się z białka, tłuszczu oraz warzyw lub owoców. Śniadanie złożone głównie z węglowodanów (np. płatki kukurydziane z mlekiem) nie dostarcza energii lecz podnosi poziom insuliny we krwi.
- Do każdego posiłku staraj się włączać białko Ważny jest też zdrowy tłuszcz (oliwa z lnu, oliwy, orzechy, ryby). Składniki te pomagają kontrolować poziom cukru we krwi.
- Zamiast cukru stosuj cynamon Może być też kolendra, gałka muszkatołowa czy kardamon. Nie tylko poprawiają smak potraw, lecz także są bardzo zdrowe. Cynamon obniża poziom cukru we krwi i ma działanie antyoksydacyjne, a kardamon poprawia przemianę materii.
- Przyjmuj suplementy Niedobór witamy D3 i kwasów tłuszczowych omega-3 może potęgować ochotę na słodycze.
- Uprawiaj sport Wybierz aktywność, która sprawia ci największą przyjemność. Podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny, co odczuwasz jako przyjemność. Dzięki temu redukujesz napięcie i zmniejszasz zapotrzebowanie na słodycze.
- Wysypiaj się Kiedy jesteś zmęczona, zawsze chcesz dodać sobie energii słodyczami.
- Zadbaj o dobre samopoczucie Potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego może mieć podłoże emocjonalne. Czujesz się nieszczęśliwa, więc chcesz się pocieszyć. Zamiast jeść słodycze, zapisz się na jogę, pójdź do fryzjera lub zrób remanent w szafie.
- Naucz się czytać etykiety Koniecznie zapoznaj się z terminologią dotyczącą cukru. Syrop i cukier kukurydziany, sacharoza, dekstroza, melasa, turbinado to także cukier. Pamiętaj, że inne węglowodany proste, takie jak białe pieczywo czy ryż, zachowują się w organizmie podobnie do cukru.