Zapobieganie i zwalczanie otyłości
Efektywne zapobieganie i zwalczanie otyłości zależy w największym stopniu od diety. Powinna ona dostarczać odpowiedniej ilości energii ze składników odżywczych w sposób umożliwiający osiągnięcie prawidłowego bilansu energetycznego. Pierwszym krokiem jest określenie zapotrzebowania organizmu na kalorie. Należy odnieść się do podstawowego metabolizmu ciała, charakteryzowanego jako podstawa przemiany materii (PPM). Podstawowy metabolizm określa zapotrzebowanie energii na czynności życiowe (nawet w trakcie snu). Kolejnym krokiem jest włączenie takiej ilości kalorii ze składników odżywczych, aby odpowiadały aktywności fizycznej w ciągu dnia.
Polecamy też Schudnij dla zdrowia!
Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?
Ta metoda odnosi się do przeciętnego, dorosłego człowieka, prowadzącego siedzący tryb życia. Podstawowy metabolizm potrzebuje około 20 kcal (kilokalorii) na każdy kilogram należnej masy ciała (np. osoba, której należna masa ciała wynosi 50 kg, potrzebuje 1500 kcal do zabezpieczenia podstawowych czynności metabolizmu). Przy normalnej aktywności fizycznej: na każdy kilogram należnej masy ciała powinno przypadać dodatkowo 6 kcal. (np. osoba o należnej masie ciała 50 kg potrzebuje dodatkowo 300 kcal. 1500 kcal podstawowego wydatku łączy się z dodatkowymi 300 kcal, co daje w efekcie 1800 kcal)
Powyższa metoda jest przeznaczona dla osób redukujących wagę w początkowej diecie odchudzającej.
Polecamy też:Jaka dieta będzie najlepsza dla Ciebie?
Konsultacja medyczna
Przed rozpoczęciem kuracji odchudzającej i dużymi zmianami w zwalczaniu przyzwyczajeń, dobrym pomysłem jest konsultacja medyczna, szczególnie gdy nadwaga lub otyłość jest znacznych rozmiarów.
Kontrola lekarska jest niezbędna w celu oceny zagrożeń zdrowotnych wynikających z otyłości: nadciśnienia tętniczego, wysokiego poziomu cholesterolu we krwi lub cukrzycy. Mobilizuje w pewien sposób do podjęcia kuracji odchudzającej i uświadamia o jej konieczności.
Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.