Ile ćwiczeń kardio, aby schudnąć?

Trening kardiowaskularny to najpopolarniejszy sposób zrzucania zbędnych kilogramów. Jak dużo jednak trzeba ćwiczyć aby osiągnąć zamierzony efekt?
/ 03.09.2012 07:12

Trening kardiowaskularny to najpopolarniejszy sposób zrzucania zbędnych kilogramów. Jak dużo jednak trzeba ćwiczyć aby osiągnąć zamierzony efekt?

Ile ćwiczeń kardio aby schudnąć?

depositphotos.com

Przypominamy, że ćwiczenia kardio to takie, które podnoszą tętno do określonego poziomu – specjaliści zalecają tutaj ok. 75-85% maksymalnego indywidualnego tętna. Dla większości ludzi to po prostu poziom zmęczenia, kiedy z zadyszki nie da się spokojnie mówić. W grę wchodzi tu oczywiście wiele rodzajów aktywności fizycznej, która zmusza nas do szybszego oddychania – bieganie, jazda na rowerze, aerobik, pływanie, taniec -  to tylko kilka przykładów.

Dlaczego kardio?
Zalet treningu kardio jest bardzo wiele i chudnięcie zdecydowanie nie należy do najważniejszych. Wymagając zwiększonej pracy układu oddechowego i krążeniowego bowiem te ćwiczenia wzmacniają serce, żyły i płuca. Zmniejsza się ryzyko zawału, wysokiego poziomu cholesterolu, nadciśnienia oraz cukrzycy. Poprawia się samopoczucie i jakość snu, reguluje metabolizm, zaś proces pozbywania się toksyn z organizmu ulega przyspieszeniu. No i utrata kilogramów – ta w przypadku treningu kardio jest niezwykle szybka i widoczna...

Ile ćwiczyć?
Jeśli dotąd nie próbowałeś treningu kardio, zacznij od rozsądnych dawek i stopniowo je zwiększaj. To właśnie gradacja natężenia i czasu ćwiczeń ma największy wpływ na efektywność odchudzania. Początkowe minimum to trening trzy razy w tygodniu ( nie pod rząd!) po 10-20 minut; idealnie jest zwiększyć w miarę możliwości częstotliwość do 5-6 dni w tygodniu. Dopiero gdy kilka tygodni przetestujemy tą rutynę możemy przejść do pełnego programu odchudzania z kardio.

Oficjalne zalecenia mówią o 30-60 minutowym wysiłku przez więkoszość dni w tygodniu i faktycznie, z punktu widzenia utraty wagi, jest to scenariusz idealny. Gdy już z łatwością będziesz wykonywać półgodzinny trening możesz też pomyśleć o zwiększeniu intensywności ćwiczeń – np. biegać szybciej lub pod górkę, pływać kraulem czy jeździć na większej przerzutce.

Jeśli czasu masz mało a regularność jest ci obca, to i tak nie ma powodu, żeby rezygnować z dobroczynności treningu kardio. Możesz śmiało rozłożyć zalecane 180-200 minut tygodniowo na wygodne „kawałki”. Dziesięć minut biegu rano, piętnaście minut na rowerku stacjonarnym po pracy, 20 minut bardzo szybkiego spaceru z psem... Taka wersja choć nie jest optymalna, z pewnością przyniesie ci więcej pożytku niż siedzenie przed telewizorem!

Redakcja poleca

REKLAMA