Zastanawiasz się, dlaczego nie chudniesz? Odpowiedź jest prosta - popełniasz błędy, które nie pozwalają na spadek kilogramów. Zobacz, w czym tkwi sedno sprawy i zmień swoje dotychczasowe myślenie o utracie wagi!
1. Brak cierpliwości
Najczęściej wyszukiwane hasła związane z dietą w internecie to „jak schudnąć 10 kg w miesiąc” albo „jak zrzucić 5 kg w tydzień”. Po pierwsze nie istnieje zdrowy sposób na utratę wagi w tak szybkim tempie. Po drugie, nawet jeśli udałoby się pozbyć zbędnych kilogramów w tak krótkim czasie, z pewnością pojawi się efekt jojo.
2. Z dnia na dzień wprowadzasz drastyczne zmiany
Zaczynając odchudzanie, często decydujemy się na wprowadzenie surowych zasad z dnia na dzień. Owszem, jeśli zaskoczymy organizm ograniczoną podażą kalorii, skutkiem będzie spadek masy. Po tym kilkudniowym okresie waga jednak stanie w miejscu. Efekt – spowolniony metabolizm i gorsze samopoczucie. Po tygodniu dojdzie także frustracja. A stąd już prosta droga do ataków obżarstwa.
3. Korzystasz z diet monoskładnikowych
Wszyscy słyszeliśmy o cudownych efektach diety kapuścianej, czy diety Dukana. Faktem jest, że efekty tych diet są widoczne już w krótkim okresie. I tyle tylko powinny być stosowane. Dieta, która nie zawiera wszystkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania narządów może spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie.
Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? Mamy na to 5 sprawdzonych sposobów
4. Zajadasz się produktami reklamowanymi jako dietetyczne
W niemal wszystkich dietach odchudzających zaleca się ograniczenie spożywania węglowodanów. Rzeczywiście - walcząc z nadwagą - powinnaś postawić przede wszystkim na węglowodany złożone. Producenci żywności korzystają jednak z naszej niewiedzy i proponują produkty „dietetyczne”, które dietetycznymi nie są. Przykład: wafle ryżowe, dania „light” lub niskokaloryczne warzywa w połączeniu z panierowanym kurczakiem i słodkim, tłustym sosem.
5. Jesz zbyt mało i za rzadko
Zamiast jadać 5 małych posiłków dziennie, decydujesz się na jedzenie rzadziej. To duży błąd. Jeśli przez cały dzień będziesz chodziła głodna, wieczorem najpewniej zjesz dużo więcej, niż potrzebujesz i niż jesteś w stanie spalić.
6. Wybierasz kaloryczne dodatki
Mały batonik w celu zaspokojenia nagłego napadu głodu to od 150 do 400 kalorii. Kilka szklanek soku owocowego w ciągu dnia – drugie tyle. Po tygodniu takiego dojadania twoja waga pokaże kilogram więcej – dlatego w przypadku dodatków musisz być szczególnie ostrożna.
7. Jesteś przekonana, że sukces tkwi tylko w diecie
Jedzenie to nie wszystko. Aby wspomóc odchudzanie powinnaś zadbać o dobry sen, umiarkowaną i regularną aktywność fizyczną oraz wypoczynek. Jeśli będziesz spożywać bardziej wartościowe pokarmy, będziesz miała więcej energii do ćwiczeń. Więcej tkanki mięśniowej zapewni ci szybsze spalanie tłuszczu, a tym samym trwalsze efekty odchudzania.
Problemy z zasypianiem? Dowiedz się, co jeść na kolację, aby spać jak dziecko