Godziny posiłków
Nie ma określonych godzin mówiących, że teraz musisz zjeść śniadanie. Każdy z nas ma inny tryb życia i inne możliwości czasowe, jednak jest kilka zaleceń, do których powinniśmy się stosować. Ważne jest, byśmy spożywali posiłki regularnie co 3-4 godziny, zaś maksymalna odległość między nimi nie powinna być dłuższa nić 6 godzin. Również ostatni posiłek powinien być spożyty ok. 2-3 godzin przed snem.
Polecamy: Ilość i jakość spożywanych posiłków.
Co zjeść na śniadanie, obiad, kolację?
Rano na śniadania najlepszym wyborem będą węglowodany np. pieczywo (najlepiej razowe), płatki owsiane, otręby. Są to produkty, które dostarczą nam węglowodanów złożonych, z których energia będzie uwalniana powoli, jednak przez długi czas. Dzięki temu będziemy syci przez cały poranek i nie narazimy się na skoki poziomu glukozy we krwi.
W ramach południowej przekąski najlepiej zjeść orzechy, które pobudzą nasz układ nerwowy. Dobrym pomysłem są również warzywa oraz soki. Jednakże najlepiej, żeby sok był własnej roboty, gdyż te ze sklepu często zawierają więcej cukru.
W porze obiadu (do godziny 15:00) możemy pozwolić sobie na cięższy posiłek. Paliwo energetyczne ze śniadania już dawno się wyczerpało, dlatego też obiad powinien zawierać węglowodany w postaci kaszy, ryżu czy też ziemniaków (warto urozmaicać posiłek w ryż czy też makaron brązowy). Bardzo ważne jest także białko. Dobrze, by czasem na naszym talerzu oprócz kawałka mięsa znalazła się także ryba, która dostarczy kwasów omega 3 i 6. Dopełnieniem posiłku będzie surówka pełna witamin i składników mineralnych.
Podwieczorek powinien być lekki. Większość z nas o tej porze preferuje ciastko z kremem i kawę. Warto jednak zjeść coś lżejszego - dobrym pomysłem na tę porę dnia są owoce. Możemy je zjeść z jogurtem naturalnym.
Kolacja nie powinna obciążać zmęczonego układu pokarmowego, dlatego powinniśmy zrezygnować ze smażonych i tłustych potraw z ogromnym dodatkiem tłuszczów. Lepiej zjeść serek lub jogurt, można też wypić szklankę mleka.
Polecamy: Zdrowa kolacja - jak powinna wyglądać?
Nie ma znaczenia czy zjesz śniadanie o 7 czy o 9 rano – najważniejsze jest to, co na nie zjesz. Podstawą sukcesu w diecie jest dobre zbilansowanie poszczególnych składników oraz wiedza, kiedy unikać niektórych z nich - dzięki temu odchudzanie będzie o wiele skuteczniejsze.