Czy godzina posiłku wpływa na efekty odchudzania?

Nie ma wyznaczonych konkretnych godzin na posiłki. Każdy ustala je samodzielnie, jednak co jeść na śniadanie, obiad, a co na kolację? Czy godzina posiłku ma wpływa na efektywność diety odchudzającej?
/ 21.01.2013 15:02

Godzina posiłku a odchudzanie

Godziny posiłków

Nie ma określonych godzin mówiących, że teraz musisz zjeść śniadanie. Każdy z nas ma inny tryb życia i inne możliwości czasowe, jednak jest kilka zaleceń, do których powinniśmy się stosować. Ważne jest, byśmy spożywali posiłki regularnie co 3-4 godziny, zaś maksymalna odległość między nimi nie powinna być dłuższa nić 6 godzin. Również ostatni posiłek powinien być spożyty ok. 2-3 godzin przed snem.

Polecamy: Ilość i jakość spożywanych posiłków.

Co zjeść na śniadanie, obiad, kolację?

Rano na śniadania najlepszym wyborem będą węglowodany np. pieczywo (najlepiej razowe), płatki owsiane, otręby. Są to produkty, które dostarczą nam węglowodanów złożonych, z których energia będzie uwalniana powoli, jednak przez długi czas. Dzięki temu będziemy syci przez cały poranek i nie narazimy się na skoki poziomu glukozy we krwi.

W ramach południowej przekąski najlepiej zjeść orzechy, które pobudzą nasz układ nerwowy. Dobrym pomysłem są również warzywa oraz soki. Jednakże najlepiej, żeby sok był własnej roboty, gdyż te ze sklepu często zawierają więcej cukru.

W porze obiadu (do godziny 15:00) możemy pozwolić sobie na cięższy posiłek. Paliwo energetyczne ze śniadania już dawno się wyczerpało, dlatego też obiad powinien zawierać węglowodany w postaci kaszy, ryżu czy też ziemniaków (warto urozmaicać posiłek w ryż czy też makaron brązowy). Bardzo ważne jest także białko. Dobrze, by czasem na naszym talerzu oprócz kawałka mięsa znalazła się także ryba, która dostarczy kwasów omega 3 i 6. Dopełnieniem posiłku będzie surówka pełna witamin i składników mineralnych.

Podwieczorek powinien być lekki. Większość z nas o tej porze preferuje ciastko z kremem i kawę. Warto jednak zjeść coś lżejszego - dobrym pomysłem na tę porę dnia są owoce. Możemy je zjeść z jogurtem naturalnym.

Kolacja nie powinna obciążać zmęczonego układu pokarmowego, dlatego powinniśmy zrezygnować ze smażonych i tłustych potraw z ogromnym dodatkiem tłuszczów. Lepiej zjeść serek lub jogurt, można też wypić szklankę mleka.

Polecamy: Zdrowa kolacja - jak powinna wyglądać?

Nie ma znaczenia czy zjesz śniadanie o 7 czy o 9 rano – najważniejsze jest to, co na nie zjesz. Podstawą sukcesu w diecie jest dobre zbilansowanie poszczególnych składników oraz wiedza, kiedy unikać niektórych z nich - dzięki temu odchudzanie będzie o wiele skuteczniejsze.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/09.09.2013 11:01
Największe efekty dają ćwiczenia. Nie wszystkie to katorga. Musisz wybrać odpowiednie dla siebie. Zobacz jakie efekty przynoszą ćwiczenia Ewy Chodakowskiej http://www.glamki.pl/life/pomysl-na-fitness/cwiczenia-ewy-chodakowskiej-czy-cwiczenia-chodakowskiej-sa-skuteczne,28_7043.html Można ? Zdecydowanie tak !
/24.04.2013 12:29
[quote=nina42] Ja wieczorem jestem najbardziej głodna i w tym sęk objadam się na noc a potem są rezultaty. [/quote] Objadanie na noc może być spowodowane tym że z rana mało jesz. A wieczorem zabijasz nudę objadaniem się. Śniadanie jest najważniejsze i powinno być większe niż reszta posiłków to nie powinno być takiego odczucia wieczorem no chyba że to przyzwyczajenie bo już tak robisz od lat.
/21.04.2013 01:24
Sama borykałam się z problemem nadwagi. Jednak znalazłam w walce z zbędnymi kilogramami prawdziwego "sojusznika". NOPALIN firmy CaliVita to preparat zawierający nopal - roślinę , która zawiera duże ilości witamin, składników mineralnych oraz błonnika. A jak wiadomo błonnik odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. "Zabija" on uczucie głodu, a przy czym jest zdrowy. Dlatego też jest on podstawowym składnikiem każdej diety. Po zastosowaniu "Nopalinu" miałam mniejszy apetyt, częściej również chodziłam do łazienki (zwiększa on bowiem wypróżnienie), dzięki czemu pozbywałam się trujących toksyn. A co najważniejsze nie byłam ani zmęczona czy senna. Czułam się tak jak zwykle, a kilogramy uciekały. Czyli w sumie czułam się lepiej Opakowanie zawiera aż 200 tabletek, co pozwala na długotrwałą kurację, a co za tym idzie jest ona skuteczniejsza. "Nopalin" w przeciwieństwie do innych produktów jest zdrowy dla naszego organizmu, nie wyniszcza go. Ba, on dostarcza mu jeszcze dodatkowych witamin i niezbędnych składników. Także myślę, że już wiecie jak radzić sobie z nadwagą. Tutaj macie link do sklepu, gdzie ja dokonałam zakupu: http://www.vitero.pl/pl/p/Nopalin-blonnik-200-tabl./132
POKAŻ KOMENTARZE (1)