Ćwiczenia szyi

Chrypka powstaje w wyniku zaburzonego przepływu powietrza przez krtań w przebiegu uszkodzenia fałdów głosowych, mięśni krtani lub ich unerwienia./fot. Fotolia
Ćwiczenia mięśni szyi pomagają zlikwidować ból karku, ból głowy i tzw. drugi podbródek. Jak ćwiczyć szyję? Wypróbuj poniższy zestaw ćwiczeń.
/ 22.03.2010 14:32
Chrypka powstaje w wyniku zaburzonego przepływu powietrza przez krtań w przebiegu uszkodzenia fałdów głosowych, mięśni krtani lub ich unerwienia./fot. Fotolia

Po co ćwiczyć mięśnie szyi?

Szyja to ważny element naszego organizmu i mimo, że ją lekceważymy to należy zwrócić uwagę, że składa z mięśni powierzchownych i głębokich, ale także z mięśni żuchwy oraz mięśni mimicznych. Mięśnie szyi mają szereg niedocenianych przez nas funkcji: powierzchowne łączą kości czaszki z kręgosłupem, klatką piersiową, obojczykami i łopatkami. Na szyi znajduje się 18 mięśni, dzięki którym możemy zginać szyję na boki, kiwać głową w przód i w tył oraz obracać nią.

Mięśnie działają wspólnie, prostują, odchylają ku tyłowi i zginają głowę, są też pomocniczymi mięśniami wydechowymi. Większość głębokich mięśni szyi związana jest z procesem połykania. Dzięki nim pokarm wędruje do przełyku. Inne mięśnie szyi uczestniczą w ruchach żuchwy współdziałają też w czynnościach głosowych przesuwając chrząstkę tarczową, a w tym krtań.

Zaniedbanie mięśni szyi może doprowadzić do bólów, szybszego powstawania zmarszczek oraz może prowadzić do powstawania tzw. „drugiej brody”. Jeżeli garbimy się wciskamy głowę w ramiona, mięśnie szyi mogą wiotczeć, wtedy gromadzi się więcej komórek tłuszczowych i pojawia się drugi podbródek. 

Pierwsze ćwiczenie na mięśnie szyi możemy wykonywać w ciągu dnia, nie odrywając się nawet od codziennych zajęć. Zmienimy tylko nawyki i zobaczymy poprawę. Wystarczy chodzić z podniesioną głową. Ważna jest także poduszka, na której śpimy, powinna być ona płaska. Zaleca się także wykonanie w ciągu dnia kilku ćwiczeń, które wpłyną na mięśnie szyi. Mogą to być np. ćwiczenia izometryczne. Polegają one na napinaniu mięśni bez ich rozciągania.

Zobacz także: Ćwiczenia na dobry sen

Polecane ćwiczenia na szyję

W ćwiczeniach izometrycznych przestrzegamy czasu skurczu – 5 s. – i czasu odpoczynku między skurczami – 5-10 s. Zaczynamy od jednej serii, w której wykonujemy dziesięć powtórzeń (potem możemy zwiększyć ilość). Każdego dnia możemy wykonać kilka ćwiczeń.

1) W pozycji siedzącej np. przy biurku, prostujemy plecy i szyję, ściągamy łopatki, ręce splatamy za głową łokcie kierujemy na boki. Naciskamy głową na ręce przy równoczesnym naciskaniu rękami na głowę. Utrzymujemy taką pozycję przez 5 s, następnie rozluźniamy się przez 10 s. Powtarzamy ćwiczenie kilkanaście razy.

2) Przy drugim ćwiczeniu splecione ręce kładziemy na czole, łokcie kierujemy w bok. Naciskamy głową w przód na ręce, ale w tym samym czasie naciskamy także rękami w tył na głowę. Utrzymujemy ten stan 5 s, odpoczywamy przez 10 s. i powtórzmy czynność. 

3) Przy trzecim ćwiczeniu prawą ręką łapiemy za lewe ucho górą, łokieć kierujemy w bok, szyję utrzymujemy prostą. Równocześnie naciskamy głową w bok na rękę i ręką na głowę. Utrzymujemy pozycję 5 s, następnie rozluźniamy i odpoczywamy przez 10 s. Potem powtarzamy ćwiczenie na obie strony.

4) Ja najbardziej lubię to ćwiczenie: Dłonie kładziemy splecione na karku tak, by stanowiły one wygodne oparcie – swoisty kołnierz. Lekko przesuwamy głowę raz w lewo a raz w prawo, zatrzymując na każdej stronie, powtarzając ten ruch wiele razy.

5) Na koniec wykonujemy ćwiczenie rozciągające: krążymy głową, ale wykonujemy półkola, nie kręcimy całą głową, krążymy dołem przyciągając głowę do klatki piersiowej raz do prawej strony i wracamy także dołem do lewej strony.

Mówi się, że po szyi można poznać wiek człowieka, ale gdy zaczniemy o nią dbać, napewno poczujemy się lepiej i będziemy wyglądać młodziej.

Zobacz także: Ćwiczenia rozluźniające po długiej pracy

Redakcja poleca

REKLAMA