Co jeść by nie utyć?
Zastanawiasz się, jakiej diety powinnaś przestrzegać, jeśli chcesz, by twoja waga stała w miejscu? Otóż nie bez powodu jadłospisy układane przez dietetyków opierają się na piramidzie żywienia.Wszystko, co jest potrzebne naszemu organizmowi, powinno być mu dostarczane w odpowiednich proporcjach. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zobacz, jakich produktów nie może zabraknąć w twojej diecie każdego dnia!
Dowiedz się więcej o tyciu:
Tego nie jedz na śniadanie, bo przytyjesz!
Dlaczego tyjemy?
Tego nie jedz na kolację, bo przytyjesz!
Co robić, gdy tyjesz od leków?
Dlaczego tyjemy?
Tego nie jedz na kolację, bo przytyjesz!
Co robić, gdy tyjesz od leków?
na podstawie tekstu Beaty Prasałek/Poradnik Domowy
1
z
5
fot. Fotolia
Produkty zbożowe
Dozwolone: codziennie 5-6 porcji
Dostarczają węglowodanów, błonnika pokarmowego, białka roślinnego, witamin E i z grupy B oraz składników mineralnych (żelaza, magnezu, cynku, miedzi, potasu i fosforu). Dzięki nim produkty zbożowe, zwłaszcza z pełnego ziarna, m.in. dodają nam energii, chronią przed zaparciami i obniżają poziom „złego" cholesterolu (LDL) we krwi.Ile wynosi porcja?
- Kromka chleba z mąki z pełnego przemiału
- 30 dag produktu sypkiego (np. kaszy, brązowego ryżu, płatków owsianych, makaronu z pełnych ziaren)
2
z
5
fot. Fotolia
Warzywa i owoce
Dozwolone: każdego dnia 5 porcji
Są one najbogatszym naturalnym źródłem witamin i składników mineralnych. Korzystnie wpływają na pracę wszystkich narządów. Ponadto wiele z nich zaliczanych jest do tzw. antyoksydantów, które zaleca się w profilaktyce chorób nowotworowych. Warzywa i owoce to także nieocenieni dostawcy błonnika. A ten reguluje pracę przewodu pokarmowego.Ile wynosi porcja?
- Owoce – np. garść moreli, truskawek, aronii, czarnej porzeczki, agrestu lub średnia sztuka np. jabłka, gruszki, pomarańczy, grejpfruta, banana czy szklanka soku.
- Warzywa – pół szklanki dowolnych, rozdrobnionych lub średnia sztuka np. pomidora, ogórka, buraka czy szklanka soku.
3
z
5
fot. Fotolia
Mleko i jego przetwory
Dozwolone: codziennie 2 porcje
Nabiał to najważniejsze źródło wapnia w naszej diecie oraz wartościowego białka i witamin A, D, B2. Te składniki m.in. wzmacniają nasze kości i zęby, dbają o wzrok i skórę oraz o to, żeby sprawnie działał nasz system nerwowy i odpornościowy.Ile wynosi porcja?
- Pół szklanki mleka, jogurtu czy kefiru
- 5 dag sera
4
z
5
fot. Fotolia
Ryby, drób i jajka
Dozwolone: codziennie 2 porcje
Mięso drobiowe, ryby i jaja dostarczają pełnowartościowego białka, którego potrzebuje każda komórka naszego organizmu. W mięsie jest też sporo witamin z grupy B, a w tłustych rybach i żółtkach jaj – witaminy D, która niezbędna jest do budowy mocnych kości i zębów. Ryby to także skarbiec kwasów tłuszczowych omega-3, pożądanych m.in. przez nasz mózg.Ile wynosi porcja?
- 10 dag (po przygotowaniu) piersi z kurczaka czy indyka
- 10 dag (po przygotowaniu) tłustej ryby morskiej, np. łososia, sardynek, śledzia albo makreli
- 1 jajko
5
z
5
fot. Fotolia
Czerwone mięso i słodycze
Dozwolone: tylko kilka razy w miesiącu
Czerwone mięso (wołowina, wieprzowina) to spora dawka nasyconych kwasów tłuszczowych (sprzyjają otyłości) i cholesterolu (grozi miażdżycą). Dlatego należy jadać go nie więcej niż porcję na tydzień. Z kolei słodycze zawierają dużo cukru, który ma dużo kalorii. W ciastach i czekoladzie jest też tłuszcz.Ile wynosi porcja?
- 10 dag (po przygotowaniu) wołowiny, cielęciny, dziczyzny, chudej wieprzowiny
- 10 dag pieczonego ciasta lub 3-4 drobne ciasteczka