Czy berberys na odchudzanie to naturalny zamiennik semaglutydu? Sprawdź, i nie daj się nabrać

berberys na odchudzanie fot. Adobe Stock, globalmoments
Berberys na odchudzanie badany był w znakomitej większości na zwierzętach. Nieliczne badania prowadzone na ludziach nie pozwoliły dotąd stwierdzić skuteczności berberyny z owoców berberysu w zmniejszaniu masy ciała. Prawdopodobnie owoc berberysu na odchudzanie może działać korzystnie, ale nie ma na to wystarczających dowodów, a te już istniejące nie wskazują na to, by był to „cudowny” lek na odchudzanie.
Ewa Cwil / 28.08.2023 05:26
berberys na odchudzanie fot. Adobe Stock, globalmoments

Berberys na odchudzanie stał się popularny wtedy, gdy zabrakło w aptekach leków, które niektórzy przyjmują nie z powodów zdrowotnych, ale po to, żeby schudnąć bez wysiłku. Owoc berberysu na odchudzanie zaczął być reklamowany jako naturalny zamiennik semaglutydu, czyli zastrzyków na odchudzanie. Świetny chwyt marketingowy, ale z rzeczywistością takie stwierdzenie nie ma wiele wspólnego. Ale po kolei.

Spis treści:

  1. Czy berberys jest dobry na odchudzanie?
  2. Czy berberyna zmniejsza apetyt?
  3. Berberys na odchudzanie – opinie lekarzy

Czy berberys jest dobry na odchudzanie?

Berberys (i kilka innych roślin) zawiera berberynę, którą można nazwać obiecującą substancją, gdyż wykazuje działanie:

  • ochronne i wspomagające pracę jelit,
  • zwalczające grzyby pasożytnicze z grupy Candida,
  • wspomagające w walce z depresją,
  • obniżające poziom cukru we krwi,
  • zwalczające bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty,
  • łagodzące biegunki,
  • usprawniające działanie układu odpornościowego,
  • wspierające wzrok.

Ani słowa o odchudzaniu. Zatem: czy po berberynie się chudnie? Analiza naukowa 49 badań naukowych opublikowana w zeszłym roku w czasopiśmie Frontiers in Nutrition wykazała, że berberyna może zapewniać korzyści metaboliczne u ludzi, głównie dla serca, natomiast w zakresie utraty wagi korzyści z przyjmowania tego suplementu są bardzo niewielkie.

Badania pokazują, że utrata wagi wskutek przyjmowania berberysu na odchudzanie mieści się w przedziale od ¼ do 1 punktu BMI (stosowano dawkę 1 g dziennie). To ma się nijak do działania semaglutydu, który jest lekiem, a nie suplementem diety, ma więc skuteczność udowodnioną naukowo i jest ona o niebo lepsza niż berberyny.

Berberyna to polecany środek na odchudzanie. Gdzie ją dostać i jak działa?

Czy berberyna zmniejsza apetyt?

Tak, na pewno u zwierząt – w jednym badaniu zaobserwowano, że u szczurów podawanie berberyny spowodowało zmniejszenie apetytu, zmniejszyło skoki poziomu cukru we krwi i korzystnie wpływało na metabolizm tłuszczu.

Problem w tym, że autorzy tego badania mówią wprost: „Z tego badania wynika, że berberyna ma doskonały potencjał jako skuteczny środek przeciw otyłości. Jednakże, aby uzyskać skuteczniejsze strategie terapeutyczne, potrzebujemy bardziej dogłębnej wiedzy na temat obwodów neuronalnych, w których działają, dalszych celów i mechanizmów kompensacyjnych nie tylko u gryzoni, ale, co najważniejsze, także u ludzi”. Nie można zatem stwierdzić, że berberyna zmniejsza apetyt u ludzi.

Czy berberyna zmniejsza apetyt

fot. Czy berberyna zmniejsza apetyt?/ Adobe Stock, Andrey Starostin

Berberys na odchudzanie – opinie lekarzy

Lekarze podkreślają, że wiele twierdzeń na temat berberyny nie zostało zweryfikowanych w dużych, recenzowanych badaniach, a większość badań przeprowadzono na myszach lub szczurach, a nie na ludziach. Podkreślają też, że ponieważ suplementy diety nie są sprawdzane ani zatwierdzane przez żadną agencję ds. żywności i leków, można je promować dowolny sposób. Mówiąc wprost: obiecując gruszki na wierzbie. Suplementy mogą również zawierać niedokładnie odmierzone ilości berberyny czy zawierać inne składniki, które nie są wymieniane na etykiecie.

Jeśli ktoś poleci ci berberys na odchudzanie, a ty kupisz taki suplement i bez zmiany diety i trybu życia zaczniesz gwałtownie chudnąć, nie znaczyć to będzie, że owoc berberysu na odchudzanie jest skuteczny. Jeden z lekarzy wypowiadających się dla NBC na temat berberyny powiedział, żeby w takim przypadku zaprzestać przyjmowania takiego suplementu. Dlaczego? Bo odchudzające działanie berberysu nie zostało jeszcze ostatecznie udowodnione, a pierwsze badania wskazują raczej słabe takie jego działanie. Zatem należy sobie zadać pytanie: czy w suplemencie na pewno substancją odchudzającą jest berberyna? Bo może producent dodał do niego niewykazany na etykiecie specyfik, który, choć odchudza, może nie być obojętny dla zdrowia.

Źródła:
Berberine for Appetite Suppressant and Prevention of Obesity
nbcnews.com
mayoclinic.org

Czytaj także:
Ananas na odchudzanie: czy bromelina odchudza?
Czy picie rumianku odchudza?
Morwa biała a odchudzanie. Czy warto próbować?

Redakcja poleca

REKLAMA