„Kaśka od środy jest na diecie strefowej i już chudnie!”. Ale to nie znaczy, że ty też schudniesz! Rozważania dietetyka

„Kaśka od środy jest na diecie strefowej i już chudnie! Ponoć przeszły jej bóle głowy, wygląda lepiej, a jaki ma power!” Historia koleżanki, pozorny dowód przekazywany z ucha do ucha. Dlaczego nie warto się nim posługiwać?
Barbara Dąbrowska / 10 miesięcy temu
„Kaśka od środy jest na diecie strefowej i już chudnie!”. Ale to nie znaczy, że ty też schudniesz! Rozważania dietetyka fot. Adobe Stock

W zasadzie na postawione pytanie mogłabym odpowiedzieć: bo to bez sensu, ale specjalnie dla ciebie rozwinę temat i wyjaśnię jakie błędy logiczne stoją na anegdotami.

Kiedy w grę wchodzi twoje zdrowie potrzebujesz obiektywnych danych. To nudne i często niezrozumiałe statystyki, wykresy i nieludzkie cyferki. Jeśli nie masz z nauką do czynienia na co dzień będzie ci trudno ją zrozumieć. Wiarygodne badania rzadko dają rozstrzygające stwierdzenia. Dodatkowo nauka bywa omylna, to w zasadzie sens jej istnienia, bez pomyłek nie ma postępu w nauce. Jednak jak dotąd metoda naukowa to najlepsza metoda eksplorowania nierozpoznanych zagadnień, zależności, wpływów.

W przeciwieństwie do historii pojedynczej osoby, która z dowodem naukowym nie ma nic wspólnego, ale jest niezwykle kusząca dla mózgu. Bardziej wiarygodny wydaje się żywy człowiek niż dwadzieścia stron „naukowego bełkotu”. Nie zrozumcie mnie źle, nie proszę was o czytanie czasopism naukowych, chcę jednak zwrócić waszą uwagę na ludzką omylność.

Twoje odczucia są subiektywne

Aśka wprowadziła dietę paleo i bardzo dobrze się czuje.

Bardzo dobrze się czuje? Co to znaczy? Zapewne co innego dla mnie i co innego dla ciebie droga czytelniczko. To subiektywny i niemierzalny wskaźnik.

Nie bierzesz pod uwagę innych czynników

Odkąd nie piję mleka łatwiej jest mi wstać rano.

Co z innymi czynnikami? Może poprzedniego wieczoru położyłaś się spać wcześniej, nie zjadłaś późnej kolacji albo po prostu miałam mniej stresujący dzień? Historia osobista nie uwzględnia czynników dodatkowych.

Szukasz powiązań przyczyna i skutek

Mój dziadek całe życie jadł codziennie boczek i nie miał problemów z sercem.

Codziennie rano, gdy wstaję słyszę sąsiada za ścianą. Czy to oznacza, że wstaję dlatego, że za ścianą mieszka sąsiad? Ustalenie zależności przyczynowo skutkowej nie jest wcale takie proste.

Mówisz głośno, o tym co skuteczne

Zielony jęczmień naprawdę pomógł mi pozbyć się problemu z łamiącymi się paznokciami. Słuchaj, koniecznie go sobie kup!

Stosowałyście zielony jęczmień, aby zwalczyć łamliwe paznokcie, ale okazała się nieskuteczny? Tak, ale kiedy to było? No właśnie, już zdążyłyście zapomnieć i nie mówicie o tym napotkanym koleżankom. Jednak, jeśli na jedną z was zielony jęczmień zadziałał z pewnością dowie się o tym kilka innych osób. W ten sposób powstaje mit np. o zielonym jęczmieniu wzmacniającym paznokcie.

Historia osobista to teza, której nie da się zweryfikować. Właśnie z tego powodu jest ona kompletnie nieprzydatna, gdy w grę wchodzi twoje zdrowie i twoja dieta!

Przeczytaj także:

Test ketchupów - testuje redaktorka działu Dieta i fitness. Który okazał się najlepszy pod względem smaku i składu?
Rozważania dietetyka: zamęt w głowie i powątpiewanie, czy powinnaś wierzyć badaniom naukowym?
3 powody dla których powinnaś przestać oglądać #fitporn na Instagramie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 miesięcy temu
Jak się kobieta chce odchudzać, to powinna iść do dietetyka. Zrobić badania, odpowiednio i z głową podejść do tematu. Skończyłam dietetykę w szkole policealnej w zeszłym roku i pracuję w zawodzie. Kiedy przychodzą do mnie dziewczyny, każda jedna mówi, że próbowała się odchudzać na własną rękę... lepiej jednak zostawić to specjalistom.