Trening aerobowy – spalanie tkanki tłuszczowej
Chcesz przygotować swoje ciało na nadejście lata? Pamiętaj, że sport w połączeniu z dietą redukcyjną daje dużo lepsze efekty niż samo stosowanie diety odchudzającej. Ruch ponadto poprawia nasze samopoczucie.
Warto zwrócić uwagę na rodzaj i intensywność uprawianej aktywności fizycznej. Bardzo ważne jest również dostosowanie ćwiczeń do własnych możliwości oraz silna motywacja i świadomość tego, jak ważny jest ruch dla naszej kondycji psychicznej i fizycznej.
Najbardziej efektywnym treningiem, dzięki któremu pozbywamy się nadmiaru tkanki tłuszczowej, jest trening aerobowy. Najważniejszymi parametrami dla tego typu ćwiczeń są czas i intensywność. Ćwiczenia powinny trwać przynajmniej 20-30 minut przy intensywności 60-80% maksymalnego tętna.
Na początku treningu nasz organizm czerpie energię z glukozy, dopiero po upływie podanego czasu spalamy tkankę tłuszczową. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie czasu podczas ćwiczeń.
Intensywność ćwiczeń nie może być jednak zbyt wysoka, gdyż wtedy nie dostarczymy do organizmu odpowiedniej ilości tlenu. Spowoduje to zaprzestanie spalania tłuszczu i zwiększenie metabolizmu beztlenowego.
Nie zapominajmy o systematyczności – optymalnie powinniśmy ćwiczyć 3 razy w tygodniu.
Nie tylko spalanie tłuszczu
Oprócz redukcji tłuszczu, trening aerobowy zapewnia również wzmocnienie mięśnia sercowego i w następstwie lepsze ukrwienie wielu narządów oraz wzrost przemiany materii.
Zobacz też: Jak ćwiczyć, by schudnąć?
Jak ćwiczyć?
Najlepszymi ćwiczeniami dla osób odchudzających się będą: jazda na rowerze lub rolkach, pływanie, taniec, gra w koszykówkę czy dynamiczny spacer.
W czasie treningu należy pamiętać o piciu wody, której tracimy duże ilości wraz z potem. Sięgajmy po wodę bogatą w minerały, tak by uzupełnić dodatkowo elektrolity takie jak potas czy magnez. Optymalne nawodnienie zapewnia picie wody małymi łyczkami.
Połącz trening aerobowy z siłowym
Najlepsze efekty w walce ze zbędnymi kilogramami daje połączenie treningu aerobowego
z siłowym. Ćwiczenia siłowe mają głównie na celu zwiększenie masy mięśniowej i kojarzą się nam z treningiem dla mężczyzn.
Mimo tego zaleca się stosować go również kobietom, gdyż wzmacnia i zwiększa gęstość kości, co jest ważne szczególnie dla pań w wieku menopauzalnym. Oprócz poprawy wydolności mięśniowej reguluje gospodarkę glukozy i wrażliwość na insulinę, co jest szczególnie korzystne dla osób borykających się z nadwagą.
Uczyńmy ruch częścią naszej codzienności. Wystarczy zmienić jeden dotychczasowy nawyk, np. wysiadać przystanek wcześniej i pokonywać odległość pieszo. Najważniejsze, by zaplanowane przez nas ćwiczenia sprawiały nam radość i dawały satysfakcję. Wyznaczajmy sobie cele możliwe do osiągnięcia, tak by trening nie stał się kolejnym niespełnionym postanowieniem.
Zobacz też: Hit! Trening tabata w 4 minuty