Joga globalna Sharata Arory

Joga globalna Sharata Arory
Sharat Arora urodził się w 1953 roku w Indiach, gdzie praktykuje jogę od lat 70., w tym przez 7 lat u Mistrza Iyengar`a, również jako jego asystent. Założył Centrum Jogi w Dharmasali, podczas zimy uczy jogi w ośrodku na Goa.
/ 07.05.2010 12:30
Joga globalna Sharata Arory

Miałem przyjemność uczestniczyć w kursie prowadzonym przez Sharata Arorę w Warszawie w 2008 roku.

Czym jest joga globalna?

Joga globalna polega na tym, że podczas ćwiczenia asan, będąc w pozycji pracujemy jedynie dłońmi i stopami – z tych ruchów generujemy pozostałe. Nie robimy ruchów lokalnie, bo wtedy jeden błąd powoduje poprawianie, to poprawianie jest okazją do następnego błędu itd. i robi się taka chwiejna układanka bez uniwersalnego planu odgórnego.

Technika

W jodze globalnej ruchy generujemy dociskaniem środków pięt pionowo, prostopadle do podłoża i dociskaniem środków nasad dłoni w ten sam sposób. Gdy wyciągamy palce stóp w przód, czujemy przody nóg. Rozciąganie palców stóp na boki powoduje odczuwanie ich wewnętrznych i zewnętrznych części. Dociskanie pięt powoduje, że czujemy tył nóg.

Polecamy: Zasady wykonywania ćwiczeń jogi

Praca jest wykonywana zawsze ze środków ud – tzn. z mięśni przy kości. Najpierw jest docisk środków pięt i wyciąganie i rozszerzanie palców stóp. Potem dociskanie nasad palców stóp. Długość pozycji jest pochodną tego; dobieramy ją tak, aby będąc w asanie nie stracić docisków środków pięt i/lub dłoni oraz docisku palców. Jest to praktyka w szczerości i prawdzie.

Długość pozycji stojących na początku praktyki: 4. długości stopy. W tadasanie: odległość, czyli szerokość = długość stopy. Dłonie: dociskamy 6. punktów = 5. nasad palców + środek nasady dłoni, czyli środek tzw. "pięty" dłoni. Dłonie: wyciąganie tylko mały palec - wtedy czujemy zewnętrzną stronę ręki, wyciąganie tylko kciuka - czujemy wewnętrzną stronę ręki.

Równowaga i kontakt z kosmosem

Wyciąganie dużych paluchów stóp powoduje rotację nóg na zewnątrz. Wyciąganie małych palców w stopach powoduje rotację nóg do wewnątrz. Dlatego aby mieć równowagę wyciągamy wszystkie 5. palców, zarówno w dłoniach jak i w stopach. Ćwiczymy w prawdzie, tzn. stosując tylko takie odległości i zakresy, żeby pięty, stopy, palce dłonie, miały maksymalny kontakt z podłożem. Pozycje stojące to stanie, a więc maksymalny kontakt stóp z podłożem. Szukamy zrównoważenia, równowagi, przestrzeni, odprężenia, kontaktu z Kosmosem. Mocne stopy to wyciągnięty tułów, taki tułów to antena do odbioru Kosmosu. Nogi: dół to kontakt z Ziemią, fundament z którego wyciągamy tułów w górę, do Nieba. Góra i dół spotykają się w krzyżu. Krzyż ma być wydłużony. Ale w tadasanie nie napinamy i nie ściągamy pośladków w dół – to jest działanie lokalne. Wystarczy docisnąć środki pięt w dół i wtedy powstaje w pośladkach tonus.

Polecamy: Asany stojące - Tadasana (pozycja góry)

Joga globalna wywodząca się z pracy dłoni i stóp (palce, środki pięt, środki ud, środki nasad dłoni), bez wykonywania ruchów lokalnych, to joga całkowitej równowagi, braku napięć, z odprężeniem ciała i umysłu, przy miękkich, chłodnych, wpadających w głąb na tył głowy oczach, przy chłodnej głowie (energii nie przyjmujemy do głowy!), miękkiej twarzy, barkach i gardle, przy długim tyle szyi. Przy barkach i górnych plecach spływających do krzyża, przy wydłużonym kręgosłupie lędźwiowym, krzyżu i kości ogonowej spływających do pięt, oraz pasywnej przeponie i z brzuchem jak spokojna tafla jeziora, przy odprężonych oczach i języku wraz z nasadą, miękkiej skórze na głowie, miękkich skroniach i bokach szyi.

Redakcja poleca

REKLAMA