1.C. NIE KRAŚĆ, WYZBYĆ SIĘ RÓWNIEŻ ŻĄDZY I CIĄGŁEJ CHĘCI POSIADANIA NAJRÓŻNIEJSZYCH RZECZY.
Mały Gnom, mimo radości, jaką odczuwał z powodu zwiedzania Świata Jasności, tęsknił za Mamą-Gnomem i Tatą-Gnomem oraz braćmi.
Był też naprawdę głodny, a uroki świata nie fascynowały go, gdy skręcał go żołądek. Teraz jego celem stało się zdobycie pożywienia, choć nie wiedział, w jaki sposób to zrealizować. Oglądał wszystkie roślinki, bo z nauk babci zapamiętał, że niektóre z nich mogą być jadalne, a niektóre trujące. Nie umiał jednak odróżnić jednych od drugich.
Zmartwił się nie na żarty. „Co teraz mam zrobić? Jeśli nie znajdę nic do jedzenia, to zabraknie mi sił i upadnę” – myślał.
Zobacz także: Czy wiesz jaka jest filozofia jogi?
Posuwał noga za nogą, a głowa zaczęła mu strasznie ciążyć z bólu i osłabienia. Nagle, za rozłożystym krzewem obsypanym różnokolorowymi kwiatkami, ujrzał coś w rodzaju domku. Był on niewielki, ale starannie zbudowany, z misternie rzeźbionymi drzwiczkami. Okiennice w tym domku były uchylone, tak że można było zajrzeć do środka. Gnom zastanawiał się przez chwilę, czy może wejść do wypielęgnowanego ogrodu i zajrzeć przez okienko, co kryje się w środku domostwa. Doszedł do wniosku, że to chyba nic złego i tak też zrobił. Przeszedł wąską ścieżynką i zajrzał przez okno. Z wrażenia zakręciło mu się w głowie, gdy ujrzał na stole owoce, chleb i inne pożywienie. Prawie wskoczył do środka, ale przypomniało mu się, co zawsze mówiła mama: „Nie wolno brać tego, co jest własnością innego”.
Stanął na ścieżce i prawie się rozpłakał, ale przykazanie mamy było tak silne, że nie miał śmiałości postąpić wbrew niemu. Po krótkiej chwili przed domem zjawił się właściciel – wesoły królik, który zdziwił się, widząc Gnoma, ale zaprosił go do środka. Gdy dowiedział się, jak długą Gnom odbył drogę, przygotował poczęstunek, a mały gość najadł się do syta i rozradował.
Czytaj o innych przygodach Małego Gnoma: bajka o pokoju, bajka o szczerości, bajka o posiadaniu, bajka o umiarkowaniu.
Joanna Jakubik-Hajdukiewicz, fragment książki: "Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli", Wydawnictwo KOS