Joga

Bajka o pokoju

Bohaterami opowieści są Gnom i Bociek Ignaś, wraz z którymi najmłodsi podróżują przez ich barwny świat. Każda bajka objaśnia i obrazuje jedną zasadę jogi (zarówno spośród tych, które dotyczą zachowania w stosunku do świata zewnętrznego, jak i osobistego zachowania). Zapraszam do lektury.
Joga

1.A. NIE STOSOWAĆ PRZEMOCY I NIE WYRZĄDZAĆ KRZYWDY INNYM.

Mały Gnom, którego naturalnym środowiskiem było życie pod ziemią bez słońca, zachwycił się przyrodą, gdy ujrzał ją po raz pierwszy. Wszystko wydawało mu się tak niezwykłe i pełne barw. Mieniąca się rosa na trawie – drobne kropelki, które odbijały błękit nieba, różnorodność kształtów płatków kwiatów i wysmukłe drzewa stojące nieruchomo pośrodku polany. Zauroczył się też innymi stworzeniami, które dostrzegł, wędrując lasem – drobnymi ptaszkami ze śmiesznie przekrzywionymi główkami, pszczołami i mrówkami, które skrzętnie pracowały, oraz innymi zwierzątkami, których nazw nie znał. Wzdychał ze szczęścia, które przepełniało jego gnomie serce, choć nieco utrudził się długą drogą. Przysiadł na chwilkę za jakimś uroczym, pachnącym krzewem i rozmarzony oglądał puchate kształty chmur.

Wtem na polanę wtargnęły dwa jelonki, które wyraźnie nie były w najlepszym nastroju. Wydawały głośne pomruki i bodły się rogami. Jeden z nich był dużo większy od drugiego. Przestraszony Gnom patrzył się na tę walkę i kurczył się ze strachu. Po pewnym czasie mniejszy jelonek padł poraniony, a większy czmychnął w głąb lasu. Mały Gnom bardzo chciał pomóc zranionemu, nazbierał dużo liści i przykładał je do ran obolałego zwierzątka. Myślał o tym, jakie to złe i okropne, tak ranić się wzajemnie i wyrządzać sobie krzywdę. Wiedział też, że sam nie pomoże biednemu jelonkowi i intensywnie wysyłał prośby w myślach, aby ktoś przyszedł mu na pomoc. Wkrótce nadbiegła mama jelonka (tak mu się wydawało, że to była mama) i zaczęła opatrywać rany dziecka. Zadowolony Gnom odszedł z polany, ale bardzo długo rozmyślał o wydarzeniu, którego był świadkiem. Obiecał sobie, że nigdy nie zrobi nikomu krzywdy i że nie będzie stosował przemocy.

„Przecież życie w zgodzie, harmonii i pokoju ze wszystkimi jest takie piękne i miłe” – pomyślał i ucieszył się ze swego postanowienia.

Czytaj o innych przygodach Małego Gnoma: bajka o szczerości, bajka o pragnieniu, bajka o posiadaniu, bajka o umiarkowaniu.

  

Joanna Jakubik-Hajdukiewicz, fragment książki: "Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli", Wydawnictwo KOS