Trening łyżwiarski bez lodu – jak przeprowadzić?

Trening łyżwiarski bez lodu – jak przeprowadzić?
Jeśli uwielbiamy łyżwiarstwo, a brak lodowiska lub ciepła pora roku przyprawia nas o depresję, warto zainteresować się ćwiczeniami zastępczymi, które co prawda nie zastąpią nam jazdy na łyżwach, ale z pewnością utrzymają ciało w dobrej kondycji. Balet, pilates, joga i trening siłowy są kluczowe, gdy mówimy o treningu poza lodowiskiem. Ćwiczenia takie angażują i doprowadzają do rozwoju dużą liczbę mięśni, a już po kilku pierwszych tygodniach ćwiczeń odczujemy konkretne zalety podczas jazdy na łyżwach. Poznajmy podstawowy zestaw ćwiczeń dla początkujących łyżwiarzy.
/ 23.12.2010 10:04
Trening łyżwiarski bez lodu – jak przeprowadzić?

Trening warto zacząć od skakania na skakance w cyklach po 30 sekund, z trzema przerwami po 15 sekund. Pozwoli to nam się rozgrzać przed dalszymi ćwiczeniami. Następnie wykonujmy skakanie na skakance z naprzemiennym unoszeniem kolan starając się wykonać tyle skoków ile tylko możemy. Im więcej skoków tym lepiej, jednak ćwiczenie wymaga pewnej wprawy, dlatego też nie przejmujmy się początkowymi niepowodzeniami.

Zobacz również: Wybieramy strój narciarski – jakie informacje widnieją na metce?

Kolejne ćwiczenie jest nieco trudniejsze. Wykonujemy mostek i utrzymujemy go na wyprostowanych rękach przez około 30 sekund. Po upływie tego czasu chwilę odpoczywamy i powtarzamy ćwiczenie, co najmniej 3 razy. W następnym ćwiczeniu kładziemy się na brzuchu z rękami skierowanymi do przodu. Następnie unosimy wyprostowane ręce i nogi jak najwyżej i maksymalnie je wyciągamy. Wytrzymujemy w tej pozycji około 10 sekund, następnie robimy 10-sekundową przerwę. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy pamiętając, że brzuch powinien cały czas dotykać podłogi.

Po wykonaniu powyższych ćwiczeń, przechodzimy do przysiadów. Stajemy przed lustrem by kontrolować, czy utrzymujemy ciało prosto. Ręce trzymamy wzdłuż tułowia, jednak kucając, wyciągamy je przed siebie. Nie musimy kucać do końca, wystarczy dojście do kąta 90 stopni w kolanach, tak jak przy siadaniu na krześle. Kucamy i podnosimy się około 10 razy. Staramy się powtarzać cykl jak największą ilość razy, nie mniej niż 3. Wraz z rozwojem mięśni będziemy mogli dodawać kolejne cykle, a z biegiem czasu nawet dodatkowe obciążenie. Pamiętajmy również, żeby przed i po treningu rozgrzać się i porozciągać.

Zobacz również: Jak przygotować się do sezonu?

Redakcja poleca

REKLAMA