Tego nie rób na siłowni!

Prawdopodobnie wiesz, jakie ćwiczenia można wykonywać na siłowni. Czy wiesz jednak, czego nie powinnaś tam robić? Jakich zachowań unikać? Jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i nie zrazić do siebie innych ćwiczących?
/ 04.04.2013 17:07

Nie jesteś sam/-a

Pamiętaj: siłownia to miejsce publiczne. Nie zachowuj się tak, jakbyś była tam najważniejsza. Każda osoba znajdująca się na siłowni ma taki sam cel jak ty, więc wykaż trochę więcej zrozumienia.

 Zawsze dbaj o higienę

Nie ma nic gorszego niż usiąść na mokrej od potu maszynie. To niehigieniczne i może zniechęcić do ćwiczeń. Zanim zaczniesz ćwiczyć, weź ręcznik i połóż go, aby zapobiec takiej sytuacji. Jeśli zdarzyło ci się o tym zapomnieć, po zakończeniu ćwiczenia po prostu wytrzyj siedzenie. Wiele siłowni specjalnie do tego celu zapewnia także chusteczki.

 Zawsze odkładaj sprzęt na miejsce

Wiesz jakie to irytujące, kiedy nie możesz znaleźć czegoś w domu? Tak się dzieje też na siłowni, gdy nie odkładasz rzeczy na swoje miejsce. Wyobraź sobie, że ktoś zaczyna zajęcia fitness i wszyscy wokół niego mają już hantle o ciężarze 1 kg, a on ciągle poszukuje. Wykaż się rozwagą i po zakończeniu pracy odłóż na miejsce sprzęt, którego wcześniej używałeś/-aś.

Nie rzucaj ciężarkami

Próbujesz skupić się na ćwiczeniu, a co chwilę słyszysz dźwięk hantli uderzających o podłogę. Rozpraszające, prawda? Właśnie ten dźwięk i wibracje mogą rozpraszać inne osoby. Poza tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że zranisz siebie albo kogoś innego.

Zobacz też: Poradnik: Jak sprawnie wznowić treningi po długiej przerwie?

Nie przechwalaj się

Siłownie przeważnie zawsze wypełnione są chociaż w połowie. Nie jest to komfortowe dla osób wstydliwych, które zebrały w sobie wystarczająco dużo odwagi, aby się tu zjawić. Ostatnią rzeczą, jaką by chciałyby usłyszeć, to komentarze na temat swojego wyglądu czy sylwetki. Pamiętaj: każdy kiedyś zaczynał od podstaw zanim osiągnął wymarzone efekty. Zachowuj się tak, jak sam/-a chciałbyś/-abyś być traktowany/-a.

Pamiętaj o osobistej przestrzeni

Siłownie najczęściej oblegane są w godzinach rannych i wieczornych. Nie możesz krzywo patrzeć na osobę stojącą koło ciebie tylko dlatego, że jest mało miejsca wokół was. Nie bądź egoistą/-ką. Jeśli przeszkadza ci tłok w okolicy ustawionych w rzędzie bieżni, idź w tym czasie poćwiczyć na rowerku lub wykonaj kilka serii ćwiczeń z ciężarkami.

 Nie zabieraj telefonu

Nic tak nie zakłóca pracy na siłowni jak ciągły dźwięk telefonu lub rozmowy prowadzonej metr od ciebie. Jeśli wiesz, że będziesz musiał/-a odebrać ważny telefon, po prostu dyskretnie wyjdź i nie przeszkadzaj pracować innym. W ten sposób każdy jest zadowolony.

Nie pouczaj innych

Trenujesz jakiś czas i czujesz, że zdobyłaś trochę wiedzy. Nie podchodź do kogoś, kiedy widzisz, że źle wykonuje ćwiczenie lub istnieje sposób, aby wykonać je lepiej. Jeśli obawiasz się, że ktoś może zrobić sobie krzywdę, poszukaj trenera i po prostu powiadom go o tej sytuacji. Przychodzisz tam, żeby ćwiczyć czy szukać pracy?

Zobacz też: Jak urządzić siłownię w domu?