Sylwetka pływaka wzbudza zachwyt: szerokie barki i plecy, wąskie biodra, płaski brzuch. Czy wystarczy pływać, żeby taką wyrobić?

sylwetka pływaka fot. Adobe Stock, Rido
Sylwetki pływaków są bardzo charakterystyczne. Uwagę zwraca w nich przede wszystkim bardzo mocno ukształtowana muskulatura górnych partii ciała i płaski brzuch. To zasługa bardzo intensywnych treningów (nie tylko pływackich) oraz odpowiedniego sposobu żywienia. Zawartość tłuszczu w ciele pływaka powinna wynosić średnio 15%, ale na zawodach często widuje się sportowców z pewnością o jeszcze niższej zawartości tłuszczu.
Ewa Cwil / 22.01.2024 07:03
sylwetka pływaka fot. Adobe Stock, Rido

Chcesz mieć sylwetkę pływaka albo pływaczki? Czeka cię mnóstwo roboty, choć niekoniecznie w basenie. Podpowiadamy, dlaczego pływacy mają takie, a nie inne ciała i jak trenują, żeby wygrywać, bo sylwetka jest tu tylko efektem ubocznym.

Spis treści:

 1. Sylwetka pływaka – cechy charakterystyczne
 2. Czy pływanie rzeźbi sylwetkę?
 3. Jak zmienia się sylwetka po pływaniu
 4. Sylwetka pływaka a siłownia

Sylwetka pływaka – cechy charakterystyczne

Każdy, kto oglądał kiedykolwiek zawody pływackie na wysokim poziomie, z pewnością musiał zwrócić uwagę na sylwetki, jakimi charakteryzują się pływacy:

 • wąskie biodra,
 • szerokie plecy,
 • mocna klatka piersiowa,
 • mocne barki,
 • płaski brzuch,
 • nieźle umięśnione nogi.

Najbardziej uderza w oczy kontrast między wąskimi biodrami i szerokimi barkami. To właśnie jest typowa sylwetka pływaka.

Sylwetka pływaka kobieca

U kobiet-pływaczek też bardzo charakterystyczne są dość szerokie i mocne barki, plecy i ramiona oraz płaski brzuch. Biodra w porównaniu z nimi są wąskie, ale jak to u kobiet, szersze niż u mężczyzn. Talia może być mniej lub bardziej zaznaczona, w zależności od indywidualnej budowy ciała.

Sylwetka pływaka kobiecafot. Sylwetka pływaka kobieca/ Adobe Stock, blackday

Czy pływanie rzeźbi sylwetkę?

Każdy sport wyczynowy wpływa na sylwetkę. Pływanie także. Warto natomiast podkreślić: wyczynowe pływanie. Profesjonalni sportowcy trenują bardzo dużo i nie tylko w basenie, ale na maszynach kardio i siłowo, a do tego stosują dopasowaną dla nich dietę.

Jak trenują pływacy? Pojęcie o tym daje to, co opowiadając o swoim sukcesie, zdradzał legendarny pływak – Michael Phelps:

 • codzienne sesje treningowe pływania po ok.10-11 km, tygodniowo – ok. 75 km,
 • 6 razy w tygodniu poza pływaniem:
 • kilka razy dziennie jazda na rowerku stacjonarnym,
 • 50-100 pompek,
 • ok. 500 różnego rodzaju brzuszków,
 • kilka serii podciągnięć na drążku z coraz większym obciążeniem.

Do tego dieta 8-10 tysięcy kalorii (czyli słynna dieta Phelpsa). Zwykły człowiek stara się nie jeść więcej, niż potrzebuje. Pływacy starają się jeść tak dużo, żeby im wystarczyło energii do treningów. A jak się trenuje tak dużo, to i jeść trzeba dużo. Jak widać po sylwetkach pływaków, wysokokaloryczna dieta nie powoduje u nich nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Czy pływanie rzeźbi sylwetkę?fot. Czy pływanie rzeźbi sylwetkę?/ Adobe Stock, Gorodekoff

Jak zmienia się sylwetka po pływaniu?

Na początek kluczowa sprawa: nie wystarczy chodzić na basen 2-3 razy w tygodniu po 45 minut, aby uzyskać sylwetkę pływaka. Można natomiast liczyć na poprawę kondycji, lepsze samopoczucie i być może redukcję masy ciała, jeśli pływaniu będzie towarzyszyła dieta odchudzająca.

Prawdziwy trening pływacki to inna sprawa. Głównym napędem w większości stylów pływackich są ramiona i to one wykonują bardzo obszerne ruchy i pokonują opór, jaki woda stawia ciału. Nogi wspomagają ramiona, ale nie pracują (poza pływaniem żabką) w dużych zakresach ruchu. I widać to w sylwetkach pływaków i ich bardzo rozwiniętej muskulaturze obręczy barkowej i pleców – to mięśnie, które poruszają ramionami. Treningi pływaków, a nie samo pływanie, właśnie tak kształtują ich sylwetki, mocniej rozbudowując górne partie ciała, nieco mniej nogi.

A płaski brzuch? To efekt dużej ilości aktywności fizycznej, która wzmacnia też mięśnie brzucha, i dobrze dobranej diety, która nie powoduje gromadzenia tkanki tłuszczowej. Oczywiście pływacy mają jej trochę, bo mięśnie nie są widoczne bezpośrednio pod skórą, jak u kulturystów. Optymalny poziom tkanki tłuszczowej dla pływaków to:

 • 10-20% dla mężczyzn,
 • 15-25% dla kobiet, choć niektórzy twierdzą, że i dla kobiet górną granicą powinno być 15%.

Pływacy wcale nie dążą do tego, aby zredukować tłuszcz do minimum. U sportowca uprawiającego sporty lądowe, każdy dodatkowy kilogram to balast, który trzeba dźwigać na treningach i zawodach. W wodzie jest inaczej. Tłuszcz jest lżejszy od wody, więc pomaga pływakowi unosić się na niej. Im więcej tłuszczu w ciele, tym mniejsza jego część zostaje zanurzona w wodzie. Tym mniejszy też opór wody trzeba pokonywać i tym więcej energii można włożyć w płynięcie w przód, a mniej w utrzymanie się na wodzie. Ale zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej może utrudnić pływanie. Tłuszcz w ludzkim ciele nie rozkłada się równomiernie, jak u foki, która ma bardzo opływową sylwetkę. Nadmiar tłuszczu u człowieka pogorszyłby „opływowość ciała” i zwiększył opory wody.

Nie każdy wie, że pływacy poddają się często presji otoczenia i starają się przed zawodami schudnąć. Być może więc sylwetka pływaka na zawodach, na których ją podziwiamy, poza zawodami nie jest już aż tak imponująca i szczupła.

Sylwetka pływaka a siłownia

Na siłowni można wypracować sylwetkę podobną do pływackiej, czyli rozwinąć muskulaturę ze szczególnym uwzględnieniem górnych partii ciała. Potrzebny jest do tego dobry plan treningowy, regularne ćwiczenia na siłowni i sposób żywienia, który pozwoli rozbudować mięśnie.

Jeśli ktoś zdoła właśnie tak rozbudować muskulaturę, a przy tym zredukuje ilość tkanki tłuszczowej do ok. 15 procent, będzie miał sylwetkę pływaka. Ale nie jego kondycję i zakresy ruchu w stawach barkowych. No i niekoniecznie będzie dobrze pływać...

Źródło: Andrew Hamilton „The fat controller: should swimmers fight fat for fitness?”, Sports Performance Bulletin

Czytaj także:
Pływanie kraulem – jak pływać lepiej?
Figura kolumna – ćwiczenia, które je poprawią
Rekompozycja sylwetki da ci szczupłe ciało sportowca

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na biżuterię i zegarki
-20% na biżuterię i zegarki
Rabat 20% na biżuterię i zegar... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na biżuterię i zegarki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię i zegarki marki Elixa dostępne w salonach i na apart.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Rabat 150 zł*
Rabat 150 zł*
Rabat 150 zł *przy zakupach za... więcej»
Kod rabatowy:SZALWIT24
Zobacz
+
Rabat 150 zł*
Online
Stacjonarnie

Rabat 150 zł *przy zakupach za min. 700 zł z kodem SZALWIT24. Zniżka nie dotyczy gotowych zestawów walizek i nie łączy się z innymi akcjami specjalnymi. Oferta dostępna w salonach stacjonarnych i na wittchen.com. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALWIT24
Zobacz
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
25% na wszystkie produkty
25% na wszystkie produkty
Aż 25% zniżki na wszystkie pro... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
+
25% na wszystkie produkty
Online

Aż 25% zniżki na wszystkie produkty kosmetyczne cenionej marki RevitaLash oferującą m.in. najlepszą na rynku odżywkę do rzęs. Oferta i szczegóły dostępne na revitalash.pl. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Odbierz rabat -20% na naszyjni... więcej»
Kod rabatowy:SZ20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Odbierz rabat -20% na naszyjniki złote oraz -20% na bransoletki srebrne. Rabat nie łączy się z innymi. Oferta i szczegóły promocji dostępne w salonach stacjonarnych i na jubilerschubert.pl.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ20
Zobacz
25% rabatu przy zakupie za min. 279 PLN*
25% rabatu przy zakupie za min. 279 PLN*
Rabat do wykorzystania w sklep... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO2024
Zobacz
+
25% rabatu przy zakupie za min. 279 PLN*
Online
Stacjonarnie

Rabat do wykorzystania w sklepie stacjonarnym Origins w Galerii Krakowskiej oraz na origins.eu. *Rabat nie obejmuje mini produktów i produktów już przecenionych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO2024
Zobacz
REKLAMA