Jak zostać Małyszem II?
Skoki narciarskie są zaliczane do sportów ekstremalnych. Czy wyobrażasz sobie, że siedzisz kilkaset metrów nad ziemią na belce, rozpędzasz się, skaczesz i... lecisz kilkaset metrów nad ziemią?
U niektórych osób już na samą myśl o tym pojawia się zimny pot na plecach. Innych natomiast to fascynuje – takie osoby chcą poczuć niewyobrażalną adrenalinę i dokonać czegoś niezwykłego: lecieć nad ziemią choć przez chwilę. Brzmi jak marzenie małego dziecka? Być może. Bo to właśnie w tak młodym wieku zaczyna się przygoda ze skokami narciarskimi. Wówczas trener szkółki ocenia, czy taki młody człowiek ma talent. Jeśli tak, to następne lata jego życia będą obfitowały w treningi, które być może uczynią z niego drugiego Małysza, o czym marzyło, i nadal marzy, wielu chłopców.
Wyposażenie
Do uprawiania każdego sportu potrzebny jest sprzęt oraz odpowiedni strój. Ten niezbędny do skoków narciarskich jest bardzo drogi. Jego koszt szacuje się na trzy tysiące złotych. Cena ta obejmuje koszt nart i wiązań, kombinezonu, gogli, kasku oraz butów.
Kask muszą nosić obowiązkowo wszystkie osoby uprawiające skoki narciarskie. Chroni on głowę przed urazami głowy. Dzięki niemu ryzyko wystąpienia wstrząsu mózgu na skutek upadku jest zminimalizowane. Ze zdrowotnego punktu widzenia są to najważniejsze powody noszenia kasków. Okazuje się jednak, że mogą one przyczyniać się do... poprawienia aerodynamiki, co niewątpliwie ma wpływ na jakość oddawanych skoków.
Narty do skoków są znacznie dłuższe od tych do zjeżdżania ze stoków. Poza tym są lżejsze, dłuższe i szersze (po to, by zawodnik mógł oddać jak najlepszy skok). Do nart przymocowane są na stałe wiązania, które „trzymają” buty skoczka. Są one tak skonstruowane, by w razie wypadku buty zostały automatycznie wypięte z nart. Umożliwia to uniknięcie kontuzji lub zminimalizowanie jej skutków.
Kombinezon wykonany jest ze specjalnej pianki, która może być pokryta metalizowanym materiałem. Eksperci żartobliwie mówią, że ten element wyposażenia działa jak żagiel. Dlaczego? Okazuje się, że im szerszy kombinezon, tym większe szanse na to, że skoczek odda dłuższy skok. Taki „mundurek” pozwala na przepuszczalność czterdziestu litrów powietrza na centymetr kwadratowy.
Buty skoczków dopasowują się do ruchów ich stóp. Są specjalnie utwardzane z tyłu, dzięki czemu ryzyko wystąpienia urazu jest mniejsze.
Zobacz też: Narciarstwo - jaki sprzęt jest potrzebny?
Gdzie ćwiczyć?
Na południu Polski znajdują się skocznie narciarskie w Zakopanem (Wielka Krokiew i K85) oraz w Wiśle (K120). Obok tych wielkich skoczni zazwyczaj znajduje się jeszcze kilka o różnej wielkości. To na nich ćwiczą początkujący zawodnicy oraz miłośnicy skoków narciarskich. By móc uprawiać tą dyscyplinę sportu, należy zapisać się do klubu dla skoczków do odpowiedniej grupy wiekowej. Wówczas wykwalifikowani trenerzy oceniają potencjał danej osoby i uczą ją techniki.
Uprawianie skoków narciarskich wiąże się z dużymi wydatkami, nawet rzędu kilku tysięcy złotych. Jest to spowodowane koniecznością posiadania odpowiedniego sprzętu, który co pewien czas trzeba wymieniać. Buty, kombinezon czy narty powinny być dobrej jakości. Młodym zawodnikom początkowo wyposażenie oferuje klub, w którym ćwiczą.
Idealny zawodnik
Osoby, które chcą spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportowej, przede wszystkim powinny umieć jeździć na nartach. Podczas zajęć dowiedzą się, jak lądować, upadać, jak wybijać się z progu na skoczni etc. Instruktorzy dokładnie przyglądają się nowemu kursantowi i oceniają jego możliwości. Wśród najważniejszych predyspozycji do zawodowego uprawiania skoków narciarskich wymienić można chociażby gibkość, skoczność, zwinność. Równie ważnymi cechami są: dyscyplina oraz cierpliwość, wytrzymałość, wytrwałość.
Skoki a zdrowie
Sport to zdrowie. Nie da się zaprzeczyć. Jednak można wymienić takie dyscypliny sportu, które mogą niekorzystnie wpływać na organizm człowieka, a zwłaszcza tego bardziej wrażliwego. Tak może być ze skokami narciarskimi. Zawodnicy poddawani są ogromnej presji. Dotyczy ona m.in. utrzymania odpowiedniej wagi. Wystarczy przyjrzeć się zawodnikom, by zobaczyć, że ich dieta jest bardzo skromna. Utrzymanie idealnej, chudej (niekiedy wychudzonej) sylwetki jest konieczne, by skoczek mógł oddawać dobre skoki.
Presja nad utrzymaniem idealnej sylwetki niejednego skoczka doprowadziła już do anoreksji lub depresji. Dlatego też osoby, które wiążą swoje przyszłość z tą dyscypliną sportu (zwłaszcza dzieci), powinny dobrze przemyśleć tę decyzję.
Zobacz też: Łyżwiarstwo - jazda dla ciała i ducha