Kto powiedział, że place zabaw muszą być przeznaczone tylko dla dzieci? Huśtawki i karuzele pełne wyłącznie rozwrzeszczanych kilkulatków minęły. Teraz obok nich możecie na parkowych placach zabaw spotkać również ich babcie i dziadków.
Chociaż w Polsce aktywność seniorów nadal kojarzy się z głównie ze spędzaniem czasu przed telewizorem, robieniem na drutach lub śledzeniem najświeższych promocji w supermarketach, to wkrótce się zmieni. Coraz popularniejsze stają się w Polsce tzw. place zabaw dla seniorów, które mają zachęcić osoby z pokolenia 50+ do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.
Place zabaw, de facto, są raczej fitness parkami, w których znajdują się przyrządy do lekkich ćwiczeń fizycznych, stacjonarne rowerki i ścieżki zdrowia. Pomysł przyszedł do nas oczywiście z Zachodu, gdzie tego typu miejsca istnieją od dawna. Ich celem jest zapewnienie osobom starszym miejsc, gdzie mogą wykonywać łagodne ćwiczenia, pomagający utrzymać w dobrej kondycji ich plecy, nogi i ręce. Mają one być alternatywą dla tradycyjnych siłowni, które zwykle okupowane są przez ludzi młodych. Przez co seniorzy, ze względu na poczucie wstydu, często z nich rezygnują.
W Polsce są już podobne miejsca w większych miastach, takich jak Kraków, Szczecin, czy ostatnio Poznań. Jednak mając na uwadze fakt, że w naszym kraju mamy do czynienia z tzw. społeczeństwem starzejącym się, co oznacza, że rodzi się u nas coraz mniej dzieci, a wzrasta liczba osób starszych, możemy być pewni, że będzie powstawać coraz więcej tego typu inicjatyw.
Polacy po 60-tce stanowią obecnie 17% społeczeństwa, a szacuje się, że w kolejnych latach będzie ich coraz więcej. Według niektórych prognoz w 2030 roku ma ich być nawet 10 milionów.
Przypomnijmy, że 1. października przypada, jeszcze mało popularny w Polsce, Międzynarodowy Dzień Seniora.