Sambo - sztuka walki, która wzmacnia siłę, wytrzymałość i szybkość

Sambo fot. Adobe Stock
Sambo docenią nie tylko zawodnicy MMA. Wiele technik stosowanych w tej sztuce walki można wykorzystać w samoobronie.
Ewa Cwil / 03.11.2019 10:02
Sambo fot. Adobe Stock

Sambo nie ma nic wspólnego sambą! Jest to sztuka walki, która powstała w Związku Radzieckim i łączy techniki pochodzące z Europy i Azji. Początkowo służyła do szkolenia żołnierzy. Obecnie może ją uprawiać każdy.

Sambo na skróty:

Charakterystyka sambo

Sambo powstało w pierwszej połowie XX wieku. W 1966 roku sambo zostało uznane za sport, a patronat nad nim objęła Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza – FILA. Pierwsze zawody w tej sztuce walki odbyły odbyły się w Rydze w 1967 roku. Obecnie sambo wykorzystują w ringu zawodnicy mieszanych sztuk walki MMA.

Sambo czerpie techniki walki z mniej znanych systemów: mołdawskiego Trînta, ormiańskiego Kocha, tatarskiego Korasa, gruzińskiego Chidaoba, uzbeckiego Kurasha, mongolskiego Khapsagaya oraz azerbejdżańskiego Gulesha.

Rodzaje sambo

Wyróżnia się trzy podstawowe style tej sztuki walki. Jest to sambo:

  • sportowe,
  • militarne (systema)
  • bojowe (combat).

Sambo sportowe

Znane jest na całym świecie. Obejmuje techniki dźwigni, przewrotów i rzutów. Część z nich zaczerpnięta została z gruzińskich i azerskich sztuk walki. Najbardziej charakterystyczne w tym stylu są dźwignie zakładane na kolana i stawy skokowe oraz skomplikowane techniki walki w parterze.

Sambo militarne

Stworzone zostało z myślą o rosyjskich żołnierzach i agentach specjalnych. W odróżnieniu od pozostałych stylów tu duże znaczenie ma sposób oddychania i kontrola energii wewnętrznej – chi, podobnie, jak ma to miejsce w chińskim ta-ichi. Celem szkolenia jest umiejętność przejmowania kontroli nad energią przeciwnika.

Sambo bojowe

Najbardziej widowiskowe. Składa się z 52 technik zaczerpniętych z najróżniejszych sztuk walki. Są tu duszenia, dźwignie, kopnięcia, uderzenia rękami oraz rzuty, które można zastosować w samoobronie w codziennym życiu.

Dla kogo jest sambo

Powinni się nim zainteresować przede wszystkim ludzie, którzy marzą o walkach MMA, gdyż jest to wyjątkowo skuteczna i urozmaicona sztuka walki. Uprawiający ją Fiodor Jemieljanienko przez dziesięć lat stawał na podium zawodów MMA.

Jednak niektóre techniki mogą okazać się bardzo skuteczne w codziennym życiu, dlatego elementy tej sztuki walki często pojawiają się na kursach samoobrony dla kobiet.

Efekty treningów sambo

Ze względu do duża różnorodność technik i sposobów walki, w czasie treningów kształtuje się wiele elementów, składających się na sprawność fizyczną:

  • siłę,
  • wytrzymałość,
  • szybkość,
  • elastyczność ciała,
  • zwinność.

Zobacz także:
Kendo – sztuka walki drewnianym mieczem
Capoeira łączy walkę taniec i śpiew

Redakcja poleca

REKLAMA