Rakieta do tenisa stołowego fot. Adobe Stock

Rakietka do tenisa stołowego – rodzaje, zalety, dobór

Do zabawy wystarczy najzwyklejsza rakietka do tenisa stołowego. Jednak bardziej zaawansowani gracze docenią rakietki pozwalające na grę dynamiczniejszą. Jak je rozróżnić?
Ewa Cwil / 03.11.2019 10:07
Rakieta do tenisa stołowego fot. Adobe Stock

Wybór rakietki do tenisa stołowego nie jest specjalnie skomplikowany, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzęt dla początkujących. W przypadku bardziej zaawansowanych graczy sprawa jest bardziej skomplikowana.

Rakietka do tenisa stołowego:

Rodzaje rakietek do tenisa stołowego

Wszystkie rakietki zbudowane są tak samo – z drewnianego rdzenia i okładziny. Jednak ze względu na sposób produkcji można wyróżnić dwa ich rodzaje.

Rakietki sklejane fabrycznie

Są tańsze, a używany do ich produkcji klej bardzo trwały. To sprawia, że nie da się ich zdemontować, aby wprowadzić w nich modyfikacje. Produkuje się je głównie z myślą o amatorach, choć niektóre firmy produkują klejone fabrycznie rakietki także dla profesjonalnych graczy.

Rakietki sklejane z osobnych elementów

Są przeznaczone do profesjonalnej gry. Używane kleje nie są tak trwałe, jak w przypadku produkcji fabrycznej, dzięki czemu w przyszłości można dokonywać modyfikacji, np. wymiany okładziny na inną, o nieco innych właściwościach.

Jak wybrać rakietkę do tenisa stołowego

Najważniejszym kryterium jest stopień zaawansowania gracza. Nie warto na początek kupować rakietki profesjonalnej, bo utrudni ona stawianie pierwszych kroków przy stole ping-pongowym.

Rakietki do tenisa stołowego dla amatorów

Osobom początkującym i grającym w ping-pong hobbystycznie wystarczą rakietki klejone fabrycznie. Można je kupić od 30 zł, a nieco lepsze – za ok. 150 zł. Renomowane firmy oznaczają taki typ rakietek symbolem ALL.

Okładziny na takim sprzęcie charakteryzują się małą dynamiką i prędkością. Jednak rakietki amatorskie zapewniają dobre czucie i kontrolę piłeczki.

Rakietki do tenisa stołowego dla zaawansowanych

Zwane są też rakietkami do gry wszechstronnej i mają oznaczenie ALL lub ALL+. Zapewniają dobrą kontrolę i średnią prędkość piłeczki. Sprawdzą się podczas nauki bardziej ofensywnych zagrań, a także w czasie różnorodnej gry – dla zawodników grających na zmianę ofensywnie i defensywnie. Ich okładziny są zazwyczaj gładkie.

Profesjonalne rakietki do tenisa stołowego – gra ofensywna

Przeznaczone do gry ofensywnej i dla profesjonalistów. Oznaczane są symbolami OFF-, OFF lub OFF+. Najczęściej mają gładkie okładziny z tak zwanym efektem świeżego kleju lub krótkich czopów i zapewniają dużą dynamikę gry.

Profesjonalne rakietki do tenisa stołowego – gra defensywna

Dla profesjonalnych graczy, którzy preferują styl defensywny. Oznaczane są symbolami DEF lub DEF+. Ich okładziny nie dają takiej dynamiki jak rakietki ofensywne, ale zapewniają większą kontrolę. Często stosuje się w nich okładziny z efektem zakłócającym (czopy długie) lub tzw. topspinowych.

Rakietki dla zaawansowanych i profesjonalnych graczy kosztują od 200 do 400 zł.

Zobacz także:
Jak ułożyć plan treningowy
Powerball – ćwiczenia także dla ping-pongistów