Prądy wodne w kitesurfingu – co powinieneś o nich wiedzieć?

Wybierając nowe miejsce na spot kitesurfingowy, warto zwrócić uwagę na obecność w jego okolicy prądów wodnych. Niektóre z nich w połączeniu z niekorzystnym kierunkiem wiatru mogą zniszczyć pływakom cały wyjazd. Jak na uprawianie kitesurfingu wpływają przypływy, odpływy i prąd wsteczny?
/ 07.08.2009 11:33

fot. Fotolia

Czym są prądy wodne?

Kitesurfing to wymagający sport, który docenią ci wszyscy, którzy odpowiednio się do niego przygotują. Jednym z kluczowym czynników decydujących o jakości tej dyscypliny jest prawidłowy dobór miejsca do jej uprawiania. Koniecznie trzeba sprawdzić m.in. występowanie korzystnych prądów wodnych.

Mianem prądów wodnych określa się stałe ruchy wód oceanicznych, których kierunek i siła mogą ulec zmianie na skutek pływów, ukształtowania linii brzegowej bądź wypływających w ich okolicach rzek. Z tego powodu jakość pływania z latawcem jest ściśle od nich uzależniona.

Przypływy, odpływy…

Pierwszy problem dotyczy występowania przypływów i odpływów. W przypadku gdy prąd wodny posiada ten sam kierunek co wiatr, duże wyzwanie może stanowić pływanie na wiatr, bowiem wymaga to użycia bardzo dużej siły fizycznej. Znacznie trudniej jest prawidłowo ustawić latawiec, zwłaszcza jeśli trzeba go puszczać samemu z wody.

Zupełne przeciwieństwo stanowi sytuacja, gdy kierunek prądu wodnego jest przeciwny do kierunku wiatru. Pływanie jest wtedy łatwe, przyjemne i nie tak wymagające.

Prąd wsteczny

Wybierając spot do uprawiania kitesurfingu, warto zwrócić uwagę na linię brzegową akwenu, na którym zamierzamy pływać. Jeśli na terenie spotu znajduje się kilka mniejszych zatoczek,  to trzeba się liczyć z możliwością występowania silnego prądu wstecznego miedzy nimi, który może uniemożliwić powrót kitesurferowi do brzegu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla niedoświadczonych pływaków, którzy dopierają uczą się tego sportu.

Zobacz też: Od czego zacząć naukę kitesurfingu?

Silne prądy

Zbyt silny prąd może także wpłynąć na stabilność kitesurfera na wodzie.

W przypadku niedoświadczonych osób, może on zagrażać ich bezpieczeństwu oraz wpływać negatywnie na komfort nauki pływania. Warto zatem uwzględnić cykle  przemieszczania się wody, które mają wpływ na szybkość i siłę jej strumienia.

Początkujące osoby powinny zatem wybierać obszary rozległych, lecz płytkich zatok, jak np. polska Zatoka Pucka (pomiędzy Władysławowem a Chałupami), której charakterystyka pływów jest relatywnie zrównoważona.

Zobacz też: W co się ubrać na kitesurfing?

Redakcja poleca

REKLAMA