Zamiast rozglądać się za sprzętem do wykonywania ćwiczeń w domu, może warto rozważyć zakup psa?
Liczne badania pokazują, że pies może być silnym motywatorem do podjęcia aktywności fizycznej. Właściciele czworonogów nie tylko są bardziej chętni do odbywania spacerów, ale ich ogólna aktywność jest wyższa niż osób nie posiadających psów.
„Potrzebujesz spaceru tak samo jak Twój pies” mówi Rebecca A. Johnson z University of Missouri College of Veterinary Medicine. “To jest korzystne dla dwóch końców smyczy” – dodaje.
Naukowcy z Michigan State University udowodnili, że właściciele wyprowadzający swoje zwierzęta na regularne spacery w 60% spełniają federalne kryteria regularnego umiarkowanego i intensywnego wysiłku fizycznego. Prawie połowa właścicieli psów, którzy wychodzili ze swoimi pupilami na spacer wykonywała aktywność fizyczną średnio przez 30 minut dziennie, przez co najmniej pięć dni w tygodniu. Dla porównania, jedynie jedna trzecia osób nieposiadających psów miała tak regularną aktywność fizyczną.
Naukowcy przebadali przyzwyczajenia do aktywności fizycznej 5,900 osób w Stanie Michigan, w tym 2,170 właścicieli psów. Okazało się, że około dwie trzecie właścicieli psów zabiera swojego pupila na regularne spacery, trwające co najmniej 10 minut.
Naukowcy zadali sobie również pytanie, czy wyprowadzanie psów zwiększa ilość wykonywanych ćwiczeń, czy też zastępuje ćwiczenia, które i tak zostałyby wykonane? Okazało się, że osoby wyprowadzające swoje psy na spacer charakteryzuje wyższy poziom aktywności niż pozostałych badanych. Co więcej osoby te chętniej spędzały czas wolny w aktywny sposób tj.: sport lub uprawianie ogrodu. Ich średni czas aktywności był o 30 minut tygodniowo dłuższy, niż osób nie posiadających psów.
Pozostaje jednak pytanie, czy posiadanie psa zachęca do regularnej aktywności, czy też osoby aktywne chętniej wybierają psa jako towarzysza spacerów.
Australijscy naukowcy w badaniu z 2008 r. odkryli, że motywacją do zakupu psa może być chęć zwiększenia swojej aktywności fizycznej.
Badanie 41,500 mieszkańców Kalifornii miało na celu porównanie chęci do odbywania spacerów przez właścicieli psów i kotów oraz osób nie posiadających zwierząt.
Posiadacze psa byli w 60% bardziej chętni do odbywania spacerów dla przyjemności niż właściciele kotów lub osoby nie posiadające zwierząt.
Przeczytaj: Z psychologii psa...
Psy są również lepszymi towarzyszami spacerów niż ludzie. Badanie przeprowadzone w 2010 r. przez naukowców z University of Missouri udowodniły, że szybkość marszu osoby starszej jest wyższa, gdy na spacerze towarzyszy jej pies, a nie człowiek. Co więcej osoby spacerujące z innymi ludźmi skarżyły się na gorąco i ćwiczenia, a osoby spacerujące z psem nie czyniły żadnych wymówek.
Źródło: "New York Times", 16.03.2011/ak