Napoje dla sportowców - kiedy warto pić

kobieta z wodą fot. Fotolia
Woda, soki, a może napoje izotoniczne? Podpowiadamy, co powinnaś pić podczas różnego rodzaju treningów.
/ 10.09.2012 15:10
kobieta z wodą fot. Fotolia

Wpływ odpowiedniego nawodnienia organizmu ma wpływ na osiągane wyniki – zarówno dla zawodowych sportowców, jak i dla amatorów. Naukowcy twierdzą, że wpływa to na intensywność i długość treningu, a także na postrzeganie zmęczenia. Badania wykazały, że w przypadku długotrwałych ćwiczeń wytrzymałościowych, napoje dla sportowców mogą okazać się lepszym źródłem nawodnienia niż zwykła woda. Tymczasem aż 83% Polaków uprawiając sport sięga tylko po wodę.

Bilans musi wyjść na zero

W normalnych warunkach środowiskowych (umiarkowana temperatura i wilgotność powietrza), średnio w ciągu doby tracimy ok. 2,5 litra płynów (ok. 550 ml na skutek oddychania, 600 ml przez skórę, ok. 1500 ml z moczem i ok. 150 ml ze stolcem). Uprawiając sport, z potem tracimy nawet 1 dodatkowy litr w ciągu godziny! Wg European Hydration Institute (Europejski Instytut Nawadniania), spadek nawodnienia nawet o 1-2% prowadzi do zmniejszenia wydolności fizycznej! Dlatego prawidłowe nawadnianie podczas wysiłku fizycznego ma duże znaczenie dla funkcjonowania organizmu.

Odpowiednio nawodniony = bardziej wytrzymały

Badania wykazały, że nawet na początkowym etapie ćwiczeń, gdy organizm jest dobrze nawodniony oraz gdy płyny przyjmowane są regularnie, postrzeganie wysiłku jest niższe. Zdaniem członka Rady Naukowej EHI, Prof. Ronald Maughan z Universytetu Loughborough w Wielkiej Brytanii, w przypadku trudnych ćwiczeń, większość ludzi łatwo się zniechęca 
i zmniejsza intensywność ćwiczeń albo skraca trening. Maughan zaznacza, że nawet w przypadku ćwiczeń trwających 20-30 minut, wysiłek wkładany w ich wykonanie wydaje się mniejszy, o ile płyny przyjmowane są regularnie. Dodaje, że wszystko, co przyczynia się do zmniejszenia odczuwania zmęczenia po wysiłku, ma też szansę skłonić do kontynuowania ćwiczeń oraz pomóc w zwiększeniu ich intensywności.



Napoje dla sportowców – przy intensywnym i długotrwałym wysiłku

Badania wykazały, że osoby wykonujące długotrwałe ćwiczenia wytrzymałościowe, które nawadniały organizm napojami dla sportowców, osiągały lepsze wyniki 
i w mniejszym stopniu odczuwały zmęczenie niż osoby, które w tym samym czasie sięgały tylko po wodę. Głównym atutem tych napojów jest to, że zwiększają wchłanianie wody podczas ćwiczeń fizycznych, dzięki czemu zmniejszają uczucie wysiłku wkładanego 
w wykonywanie ćwiczeń. W efekcie ćwiczenia wydają się być łatwiejsze, a ćwiczący staje się bardziej skłonny do ich kontynuowania. W wyniku długotrwałego wysiłku fizycznego tracimy dużo elektrolitów, których poziom najlepiej uzupełnia właśnie napój izotoniczny.

Ćwiczysz krótko i średnio intensywnie? Wystarczy sama woda

W przypadku ćwiczeń o średniej intensywności i takich, które nie są długotrwałe, do uzupełnienia płynów wystarczy zwykła woda mineralna... zakładając, że w momencie rozpoczęcia ćwiczeń organizm był optymalnie nawodniony.

Napoje izotoniczne – niedocenione źródło nawodnienia?

Skutecznie nawadniają organizm i gaszą pragnienie, uzupełniając przy tym utracone wraz 
z potem składniki mineralne. Stężenie stałych składników, w przypadku napojów izotonicznych jest najbardziej zbliżone do płynów ustrojowych człowieka, więc ich wchłanianie następuje najszybciej w porównaniu z innymi napojami. Jednakże tylko garstka Polaków podczas wysiłku fizycznego sięga po napoje izotoniczne. Zdecydowana większość wybiera wodę - w przypadku treningu o małej lub umiarkowanej intensywności, trwającego mniej niż godzinę, takich jak np. szybki marsz, pływanie czy rekreacyjna jazda na rowerze jest to odpowiednia decyzja, gdyż ubytek płynów w takiej sytuacji nie jest duży. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku treningów intensywnych – podczas biegania, gry w tenisa, szybkiej jazdy na rowerze, treningów kondycyjnych i siłowych, tracimy znaczne ilości płynów – szczególnie jeśli trening prowadzony jest w wysokiej temperaturze lub w otoczeniu o dużej wilgotności powietrza. Jeśli trening trwa dłużej niż godzinę, oprócz utraty wody jesteśmy narażeni na spadek poziomu cukru we krwi. Wtedy napój izotoniczny jest dobrym rozwiązaniem, przy zachowaniu różnorodnej i zbilansowanej diety oraz zdrowego stylu życia.

Redakcja poleca

REKLAMA