Na narty do Szklarskiej Poręby

Narty w Harrachowie
Do Szklarskiej Poręby należy wybrać się na narty z kilku powodów – świetnych tras na Szrenicy, niskich cen, pięknych krajobrazów i bliskiego sąsiedztwa czeskich ośrodków narciarskich – Harrachowa i Rokytnic.
/ 30.01.2012 02:08
Narty w Harrachowie

Atrakcje Szklarskiej Poręby

Szklarska poręba to malownicza miejscowość położona w dolinie rzeki Kamiennej u podnóża Szrenicy w Sudetach Zachodnich. Miasto jest największą stacją klimatyczną Sudetów z klimatem przypominającym ten panujący w Alpach na wysokości 1200 m n.p.m. Dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym śnieg utrzymuje się tu przez ok. 110 dni w roku i stwarza bardzo dobre warunki do uprawiania różnych form narciarstwa. Specyficzne warunki panujące w pobliskich Jakuszycach sprawiają, że jest to jedne z najlepszych w Europie terenów d uprawiania narciarstwa biegowego. Co roku odbywają się tu międzynarodowe zawody w biegach narciarskich Bieg Piastów.

Zobacz także: Gdzie tanio na narty w Polsce?

Spędzając urlop w Szklarskiej Porębie warto zwiedzić miasto i poznać jego historię, wybierając się do kilku tutejszych muzeów, m.in. Muzeum Karkonoskiego z postacią słynnego Ducha Gór (Karkonosza), Muzeum Mineralogicznego z różnymi ekspnatami skał, minerałów i szkieletów dinozaurów, a także Starej Chaty Walońskiej, gdzie można posłuchać starych walońskich pieśni i wziąć udział w tajemniczym obrzędzie Garu Mocy.

Zobacz także: Na narty do Zieleńca

Trasy narciarskie w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba jest obok Karpacza największym ośrodkiem narciarskim w Sudetach Zachodnich. Tereny zjazdowe ulokowane są w dwóch strefach – w mieście i na zboczach Szrenicy. Łącznie dla narciarzy zostało przygotowanych 7 tras zjazdowych o różnym poziomie trudności. Najłatwiejsze trasy znajdują się w obszarze miasta, trudniejsze na stokach Szrenicy w ośrodku narciarskim SkiArena Szrenica. Znajdziemy tu zarówno łatwe, niebieskie trasy (ok. 2 km) jak nartostrada „Puchatek” (1470 m długości i 172 m różnicy poziomów) i Hala Szrenicka (650 m długości i 120 m różnicy poziomów), czerwone (ok. 10 km), wraz z jedną z najdłuższych nartostrad w kraju „Lolobrygidą” (4400 m długości, 602 m różnicy poziomów) i jedną czarną trasą z homologacją FIS – Halą Szrenicką. Na Hali Szrenickiej i Hali Łabskiego Szczytu wytyczono dwa stoki slalomowe. Trasy obsługiwane są łącznie przez 7 wyciągów, w tym jeden dwuodcinkowy wyciąg krzesełkowy i sześć orczykowych.

Zobacz także: Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce

 „Lolobrygida” jest najdłuższą trasą zjazdową w Sudetach i najdłuższą nartostradą w Polsce. Długość ponad 4400 m, różnica poziomów 602 m, szerokość 15-45 m. Średnie nachylenie stoku 14%, największe - 36%. Początek trasy usytuowany jest na wysokości 1310 m n.p.m., koniec na 708 m n.p.m. Jest sztucznie naśnieżana w 88% długości, na odcinku leżącym na poziomie 708 do 1200 m n.p.m. Sklasyfikowana jako trudna (czerwona). Bardzo dobrze utrzymana, oferująca doskonałe warunki zjazdowe dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

Zobacz także: Snowparki w Polsce - przegląd

Redakcja poleca

REKLAMA