Na narty do Siennej

Na narty do Siennej
Czarna Góra w Siennej to przykład taniego ośrodka narciarskiego, oferującego bogatą infrastrukturę narciarską. Zaletą Czarnej Góry są świetne warunki śniegowe, dzięki czemu sezon narciarski trwa tutaj od końca listopada do początku kwietnia.
/ 30.01.2012 01:50
Na narty do Siennej

Atrakcje Siennej i okolic

Sienna to mała wioska leżąca w Masywie Śnieżnika na południowym krańcu województwa dolnośląskiego. Tereny narciarskie znajdują się na stokach Czarnej Góry (1205 m n.p.m.) i Żmijowca (1153 m n.p.m.). Dzięki częstym i obfitym opadom śniegu (do 30 cm dziennie) sezon narciarski trwa tutaj od końca listopada do początku kwietnia. Co roku tereny Czarnej Góry przyciągają sporo turystów, lecz nie tylko z powodu wspaniałych warunków narciarskich. Sienna i okolice oferują sporo ciekawych atrakcji i zabytków. W Siennej można zwiedzić kościół św. Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela, w którego wnętrzu ponoć ukryto skarb.

Zobacz także: Gdzie tanio na narty w Polsce?

W pobliskiej Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, a w Kletnie – zabytkowa kopalnia uranu, gdzie inżynierowie ZSRR prowadzili prace badawcze nad wydobyciem tego pierwiastka do produkcji bomby atomowej oraz słynna jaskinia ze szczątkami prehistorycznego niedźwiedzia. W Stroniu Śląskim można zwiedzić Muzeum Kamieni i Minerałów i zabawić się w Centrum Sportu i Rekreacji. W ofercie m.in. kryty basen, jacuzzi, sauna mokra i sucha, ściana do wspinaczki. Poza tym przybywający do Siennej turyści mogą liczyć na dobrze zorganizowaną bazę noclegową, gastronomiczną i narciarską.

Zobacz także: Łatwe trasy dla początkujących

Trasy narciarskie

Tereny zjazdowe w Siennej obejmują stoki Czarnej Góry i Żmijowca. Łącznie do dyspozycji narciarzy jest 13 zróżnicowanych pod względem trudności tras zjazdowych (w tym 6 nartostrad) o łącznej długości około 10 km. Trasy łatwiejsze, sklasyfikowane jako niebieskie, ciągną się wzdłuż wyciągów u podnóża Czarnej Góry. Najdłuższe z nich mają po 400 m długości i 60 m różnicy poziomów. Trudniejsze – czerwone i czarne – zlokalizowane są głównie na zboczach Żmijowca. Dwie trasy czerwone posiadają homologację FIS.

Zobacz także: Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce

Najdłuższa czerwona trasa (Nartostrada B) liczy 1680 m długości i 360 m różnicy wzniesień, najdłuższa czarna – 1600 m długości i 360 m różnicy poziomów. Osoby stawiający pierwsze kroki na nartach powinny spróbować swych sił na krótkich niebieskich trasach na samym dole ośrodka, liczących od 75 do 220 m długości. Wszystkie trasy są ratrakowane, 9 z nich posiada system zaśnieżania, tylko jedna jest oświetlana. Na stokach działa w sumie 8 orczyków i kolejka linowa. Przy dolnych stacjach wszystkich wyciągów działa mała gastronomia, a w ośrodku Czarna Góra – placówka GOPR, wypożyczalnia sprzętu i szkółka narciarska. Przy dolnej stacji wyciągu S znajduje się karuzela narciarska dla dzieci.

Zobacz także: Snowparki w Polsce - przegląd

Redakcja poleca

REKLAMA