Na narty do Szczyrku

Szczyrk
Szczyrk to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Chlubą ośrodka jest aż 35 kilometrów tras zjazdowych o różnym stopniu trudności i aż 21 wyciągów. Pomimo nieco przestarzałej infrastruktury narciarskiej, Szczyrk co roku przeżywa oblężenie narciarzy spragnionych długiego i beztroskiego szusowania.
/ 30.01.2012 01:30
Szczyrk

Atrakcje Szczyrku

Szczyrk jest zimową stolicą Beskidów. Miasto leży między masywem Klimczoka i Skrzycznego, najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego (1257 m n.p.m.). Centrum miasta leży na wysokości 460 m n.p.m., inne części jeszcze wyżej. Dzięki takiemu położeniu śnieg zalega tutaj od końca listopada w wyższych partiach Skrzycznego do przełomu lutego i marca a na wyżej położnych obszarach nawet do kwietnia. Pokrywa śnieżna o grubości 100 cm zalega tutaj przez 90-120 dni.

Szczyrk, poza fantastycznymi stokami, oferuje turystom masę atrakcji sportowych w Centralnym Ośrodku Sportu. Można tutaj wypocząć w saunach i salonach odnowy, poszaleć na basenie, kortach tenisowych i salach sportowych. Można także wybrać się na przejażdżkę skuterami śnieżnymi i kulig. Turyści chcący poznać Szczyrk i okolice od strony historycznej, powinni wybrać się do Muzeum w Bielsku Białej mieszczącym się w Zamku Bielskim. W samym Szczyrku można zobaczyć wybudowaną w 1829 r. kapliczkę u Bieńków, XVIII-wieczny kościół pod wezwaniem św. Jakuba Starszego oraz Krzyż u Więzików, postawiony przez gospodarzy w podzięce za przetrwanie okupacji.

Zobacz także: Gdzie najtaniej na narty w Polsce

Trasy zjazdowe w Szczyrku

Tereny narciarskie Szczyrku zaspokajają potrzeby najbardziej wybrednych narciarzy. Wśród 35 kilometrów tras znajduje się sporo łagodnych, przeznaczonych dla początkujących oraz niebieski, czerwonych i jedna czarna. Trasy zgrupowane są w dwóch miejscach: Ośrodku Narciarskim Czyrna-Solisko i Centralnym Ośrodku Sportu. Oba znajdują się na północno-zachodnich stokach Skrzycznego. Pozostałe trasy zlokalizowane są w Szczyrku Biłej i na Białym Krzyżu pod przełęczą Salmopolską. Większość tras znajduje się na zboczach Skrzycznego, Małego Skrzycznego i Hali Pośredniej. Dzięki umiejętnie zorganizowanym tras i wyciągów na Małym Skrzycznem i Hali Pośredniej narciarze mogą bez problemu przemieszczać się między oboma szczytami.

Zobacz także: Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce

Ze szczytu Skrzycznego biegnie pięć tras o zróżnicowanym poziomie, w tym czarna „Bieńkula” z homologacją FIS oraz jedne z najdłuższych tras narciarskich w kraju – „Ondraszek” (5200 m długości, 710 m różnicy poziomów) i nr 3 Skrzyczne - Hala Skrzyczeńska – Płoncycka – Lerówka – Czyrna (5300 m długości, 632 m różnicy poziomów). Większość tras przekracza długość 2000 m, najkrótsza trasa – „Kaimówka” -  liczy 450 m. Początkujący i słabsi narciarze mogą wybrać się na ziele trasy ze Skrzycznego, Hali Pośredniej i Wierchu Pośredniego oraz na trasy na Białym Krzyżu, Kaimówce i dolnej stacji wyciągu ONCS Szczyrk. Zaawansowani mają szeroki wybór czerwonych szlaków i jedną czarną trasę „Bieńkula”. Dwie – „Golgota” i „Bieńkula” posiadają homologację FIS. W całym ośrodku działa 21 wyciągów, w tym 2 krzesełkowe.

Zobacz także: Łatwe trasy dla początkujących

Szczyrk to także ulubione miejsce snowboardzistów. Główą atrakcją jest halfpipe na Hali Pośredniej i trasy licencjonowane przez Międzynarodową Federację Snowboardingu. Ulubionym wyciągiem snowboardzistów jest Beskidek, a trasą – nr 14 „FIS”, na której chętnie uprawia się freeride i alpine ride. Mały snowpark znajduje się także na Białym Krzyżu. Są tu fun boxy, skocznie, quarter pipe, hopka, handraile i ławeczki.

Zobacz także: Snowparki w Polsce - przegląd

Redakcja poleca

REKLAMA